Bienále Brno (SBB) s lítostí oznamuje | Brno Biennale (BBA) regretfully informs: Čestný člen SBB profesor Victor Margolin, dr. h. c., historík a teoretik designu, odešel navěky 27. 11. 2019 ve Washingtonu US ve věku 78 let.
Narodil se v roce 1941, vystudoval Columbia University New York (1963), působil mj. jako VŠ pedagog (University of Illinois Chicago, Bezalel Academy of Arts and Design Jerusalem, Politecnico di Milano), byl zakládajícím editorem vědeckého časopisu Design Issues (od 1983).
Napsal desítky článků a vydal řadu publikací jako např. The American Poster Renaissance (1975); The Struggle for Utopia: Rodchenko, Lissitzky, Moholy-Nagy, 1917–1936 (1997); Design Discourse (1989); Discovering Design (1995); The Idea of Design (1995); The Designed World (2010), World History of Design (2015) atd.
Obdržel řadu významných ocenění zejména od vědecké komunity, poctěn byl nedávno také cenou ICO-D Presidents Trophy.
Brno navštívil Victor Margolin v červnu 1986 jako porotce 12. Bienále Brno ’86 a přednášející na mezinárodním sympoziu (s přednáškou „American Social Posters of the 1960s“). Zúčastnil se svojí dvacítkou i akce SBB „20“ v roce 2002.
Victor Margolin US na sympoziu Bienále Brno 1986 probíhajícím v Hotelu International (vlevo vedle sedí tehdejší prezident Icogrady Jorge Frascara CA, před nimi Sudarshan Dheer IN)
Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě/akci | Brno Biennale (BBA) informs about exhibition//event: V Šenčenu CN se letos po loňském 3. ročníku Mezinárodního festivalu plakátu (Shenzhen International Poster Festival, SIPF), který přechází na 2letou periodicitu, koná 2nd Hakka Impression International Poster Invitational Exhibition (2. Mezinárodní výstava plakátu Hakka Impression). I tuto akci organizuje prezident SIPF Chen Pingbo se svým týmem a SBB po podepsání dohody o spolupráci v dubnu 2019 v Praze je uváděno jako jeden ze spolupořadatelů.
Letošní Hakka Impression International Poster Invitational Exhibition má za hlavní téma Between (Mezi).
K vytvoření originálního plakátu pro tuto akci jsou zahraniční autoři adresně zváni a domácí grafici jsou podrobeni výběru. Ve finále je zastoupeno přes 100 autorů z 36 zemí. Z SBB Karel Aubrecht CZ, Andrej Haščák SK, Peter Javorík SK, Helmut Langer DE, Jan Rajlich CZ, Niklaus Troxler CH, z CZ dále ještě Peter Bankov a Karel Míšek.
Výstava je přístupná v Red Cube B1, Public Art Museum Shenzhen CN, 30. 11.>5. 12. 2019.
Více info viz https://mp.weixin.qq.com/s/KaLjF6eD9tYec9FMAJSygw
Nahoře vlevo plakát Karla Aubrechta CZ, vpravo Naufan Noordyanto ID, dole vlevo Renato Taglii CH, vpravo Jan Rajlich ml. CZ
Bienále Brno (SBB) s lítostí oznamuje | Brno Biennale (BBA) regretfully informs: 26. 11. 2019 ráno ve spánku zemřel v Tel Avivu IL ve věku 85 let čestný člen SBB, izraelský designér Dan Reisinger. Narodil se 3. 8. 1934 v Kanjiži v bývalé Jugoslávii na hranicích s Maďarskem (nyní Srbsko). Vystudoval Bezalel Academy of Art, Jerusalem IL (1950-1954) a poté Central School od Art London UK. Vlastní studio otevřel v roce 1967. Byl jedním z nejvlivnějších a ve světě nejznámějších izraelských designérů, vystavoval na mnoha místech celého světa a obdržel řadu ocenění doma i v zahraničí.
Pohřeb bude ve čtvrtek 28. 11. 2019 ve 14.00 h na novém hřbitově v Ramat Hasharon (Tel Aviv) IL. R. I. P.
Čest jeho památce! Dan Reisinger byl přítelem Jana Rajlicha st. i ml. a velkým podporovatelem Bienále Brno, kam byl pozván tehdejším předsedou OV Bienále J. R. ml. jako porotce a přednášející v roce 1994.
Dan Reisinger v „hvézdné“ mezinárodní jury 16. Bienále Brno 1994: zleva Vlasta Noshiro Čiháková, D. R., Seymour Chwast a Santiago PolTento plakát/pohlednici vytvořil Dan Reisinger k sympoziu 16. Bienále Brno 1994
V roce 2000 SBB uspořádalo v Brně (Moravská zemská knihovna a Atrium IBC) výstavu cyklu 52 serigrafií Dana Reisingera Svitky ohně / Scrolls of Fire k historii židovského národa. Všechny tyto serigrafie zůstaly v Brně − autor je daroval společnosti K 2001 (spolupořadatel výstavy), s tím že budou vystaveny v budoucím muzeu společnosti v Brně.
Jedním z posledních děl Dana Reisingera je plakát pro naši akci JR100 v roce 2020, který navrhl a poslal do Brna 22. 10. 2019, měsíc před svou smrtí…
Plakát Dana Reisingera k poctě Jana Rajlicha, 2019
Nevím, jestli jsem to pochopil správně, ale je trendem dneška a zejména v Česku, že politické plakáty vznikají především pro galerie a bienále a přehlídky grafického designu, na nichž taková kategorie ještě existuje? Již dlouho marně volám do éteru a apeluji na své kolegy grafiky, aby se skrze médium tak úžasné a globálně srozumitelné, jakým grafický design bezesporu je, zapojili do politických aktivit. Aby svůj cit a talent pro výtvarnou práci s textem aplikovali na hesla a transparenty demonstrantů pro tu či onu věc, pro lepší raději, ač o tom, co dobré je a co nikoli, ať si každý rozhodne sám.
Nedávnou listopadovou sobotu se konala na pražské Letné největší demonstrace proti establishmentu od památného 25. listopadu 1989. Stejně jako pár měsíců předtím (23. června 2019), i tentokrát se nad hlavami demonstrantů objevily desítky a stovky transparentů, velmi vtipných a promyšlených, kterým by ale nějaká elementární typografická invence ještě pomohla.
Kam se poděli všichni ti natěšení a kreativitou nadržení kamarádi, kteří v listopadových dnech a nocích roku 1989 chrlili v pražském Mánesu (a mnohde jinde samozřejmě také) plakáty a transparenty, jimiž pak občané argumentovali při svém pochopitelném boji za naši současnou svobodu? Kam zmizela jejich vůle jednoduchým znakem podat apel, jemuž literáti museli věnovat několik vět a herci spoustu slov? Proč rezignovali na roli němých, přesto ale velmi hlasitých podpůrců demokracie, práva a rozumu?
Dnes a denně se nepřestávám divit, jakému grafickému balastu jsme všude vystaveni. K čemu jsou nám absolventi prestižních vysokoškolských ateliérů vedených uznávanými (a často právě v onom listopadu 1989 velice progresivními) grafiky a typografy, když pak ve vlastní profesionální praxi buď v lepším případě vizuální smog pouze ředí a zušlechťují, v horším případě pak jej násobí a množí skrze neodmítnutelná přání movitých klientů? Každým dnem přibývají nové vizuální systémy, další symboly a další piktogramy, loga, značky a manuály k nim a manuály, jak se vyznat v manuálech… a vedle vší téhle zbytečné a nicotné činnosti (ovšemže za prachy, a ne malé) si Umělci a Designeři a Ilustratéři s velkými U, D a I už nejspíš nenajdou ani čas, ani kreativitu na obyčejnou myšlenku, řečenou jednoduše a srozumitelně. A hlavně – smysluplně. Ve jménu ideálu vyššího než je osobní ekonomický prospěch, pro jiné lidi než které zastupuje klient, a – a to je nejspíš zásadní důvod oné kreativní neochoty – zadarmo. Slova jako charita, dar, filantropie nebo dobrovolnost český grafický design zkrátka nezná. Co není za honorář (ať ve formě finanční odměny, nebo alespoň popisku pod rámem ve sterilní galerii), to neexistuje.
V to samé listopadové sobotní odpoledne, kdy nad Letnou vlály tisíce českých vlajek a větru odolávaly stovky transparentů (včetně toho mého), se na jihu Čech sešla profesní grafická asociace. Protože jsem za větší svoji povinnost považoval účast na demonstraci, ze schůze jsem se omluvil, s dovětkem, že to oddemonstruji i za své kolegy. V odpovědi na mou omluvu jsem byl zaskočen názorem, že za ně jsem tedy rozhodně nedomonstroval. Jejich místo že je jinde, než pod vlajícími transparenty na zbytečné demonstraci…
Takže při kterémkoli příštím veřejném protestu budou opět k vidění sice vtipné a úderné, ale neumnělé cedule na papundeklech a bednách od banánů, zatímco v několika málo galeriích či muzeích budou viset umělecké, politicky angažované plakáty s texty plnými demokracie, lidských práv, svobody a nesmiřitelnosti se zlem světa, vzniklé především pro ten malý popisek a reprodukci v katalogu. Asi je zbytečné dodávat, že v takových galeriích se na vystavené exponáty fronty rozhodně nestojí… Pavel Beneš, 25. listopadu 2019 odpoledne (přesně 30 let od demonstrace na Letné, kdy padla v ČSSR cenzura)
Bienále Brno (SBB) informuje o výsledcích soutěže | Brno Biennale (BBA) informs about competition results: 14. ročník soutěže Bienal Internacional de Cartelismo Francisco Mantecón na motiv plakátu pro vinařství Terras Gauda Wineries ve Vigo ES byl vyhodnocen.
Do soutěže bylo zasláno 1 435 plakátů od autorů z 66 zemí. Vítězové obdrželi úhrnem 17 000 €.
Odborná jury, ve které byli mj za profesionální grafiky Javier Jaén, a Diego Areso (oba ES), rozhodla takto:
Hlavní cena 10 000 € Eva Unt a Margus Tammik (UNT/TAMMIK design studio) EE, 2. cena Andrey Logvin RU, 3. cena Bjorn Nelissen NL, zvláštní uznání Remi Jeffrey-Coker US, čestné uznání Guil Fridman IL.
Bienále Brno (SBB) informuje o akcích | Brno Biennale (BBA) informs about the Rajlich jubilee events
V roce 2020 Sdružení Bienále Brno jako svou hlavní aktivitu připomene jubileum iniciátora a zakladatele Bienále Brno Jana Rajlicha st. (10. 4. 1920−27. 11. 2016). Akcí k století JR bude celá řada.
V současné době již se scházejí originální autorské plakáty do mezinárodní akce 100 plakátů 100 designérů k 100JR „Hommage: Jan Rajlich 100×100“. Do této akce byli osobně pozvání významní grafici a afišisté, čestní členové SBB a umělci, osobní přátelé JR. Tato naše akce již získala v dubnu t. r. záštitu primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a také endorsement ICO-D, mezinárodní rady designu se sídlem v Montrealu. Výstava plakátů 100JR od vyzvaných autorů je plánována od konce dubna 2020 v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně v souvislosti s dalšími výstavami, které připravuje Moravská galerie (viz níže).
Řídící výbor SBB usoudil, že by bylo vhodné akci JR100 otevřít také pro další grafiky a přátele JR, a tak od ledna 2020 bude možno po dobu 3 měsíců do dubna 2020 zasílat elektronicky návrhy plakátů 100JR, které budou vyvěšeny jednak na naší stránce a jednak na facebooku. Detaily budou vyhlášeny na Nový rok 1. 1. 2020.
Listopadové číslo „Zpráv z Galerie“ (MGZN, IX, 2019) přineslo obsáhlou informaci k retrospektivní výstavě JR, kterou připravuje MG
Jak výše uvedeno, Moravská galerie Brno připravuje jako hlavní akci retrospektivu celoživotního díla JR „Jan Rajlich Art+Design“(kurátoři Ondřej Chrobák a Marta Sylvestrová), která bude otevřena v přízemí Pražákova paláce MG, Husova 18, Brno 23. 4.>9. 8. 2020. K výstavě MG vydá obsáhlou knižní publikaci mapující všechny složky celoživotního díla JR.
Dále MG chystá ve stejné době mj. doprovodnou výstavu vítězných prací všech ročníku Bienále Brno z doby působení JR v jeho čele (1963−1992). Tyto zmíněné i další akce v roce 2020 nahradí 29. mezinárodní bienále grafického designu Brno, které se z důvodu 2,5leté rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea MG bude konat až v roce 2022.
Záměrem MG také bylo současně zpřístupnit veřejnosti v přízemí UPM MG prostor Archivu JR, který MG již více než dva a půl roku zpracovává z přebírané pozůstalosti JR. Tento záměr je však, zdá se, ohrožen − jednak rekonstrukce se protáhne až do roku 2021 a jednak výstavní koncepci prostorů UPM MG má vypracovávat pražský výtvarník skla a nábytku prof. Jiří Pelcl…
Rok JR100 byl vlastně zahájen už koncem listopadu 2019 odhalením náhrobku JR na čestném pohřebišti města Brna. Budou rovněž odhaleny pamětní desky (autor Martin Skalický) na rodném domě JR v jihočeské Dírné, kde žil v letech 1920−1939, a na domě v Jiráskově ulici v Brně (1981−2016), ve kterém je současné sídlo SBB.
Dalšími akcemi SBB v roce 2020 budou již tradiční výstava plakátů z produkce členů SBB v brněnském kině Scala, od poloviny roku pak dále série výstav plakátů a grafiky k sedmdesátinám předsedy SBB Jana Rajlicha ml. (Vyškov, Praha, Brno, Žilina, Zlín…, rovněž s endorsementem ICO-D) a také výstavy nestora brněnské užité grafiky a ilustrace dlouholetého člena ŘV SBB Františka Borovce k jeho životnímu jubileu 80 let. Tyto výstavy budou pokračováním cyklu SBB Brno − hlavní město grafického designu, které započal v roce 1992 organizovat právě Jan Rajlich st.
Náhrobek Jana Rajlicha na čestném pohřebišti města Brna ve skupině čestných hrobů H5E odhalený koncem listopadu 2019 (autorem je Jan Rajlich ml.)
Bienále Brno (SBB) s lítostí oznamuje | Brno Biennale (BBA) regretfully informs: Ve věku 91 let zemřel brněnský architekt Ing. Zdeněk Lang, čestný člen SBB.
Narodil se v Brně 29. 6. 1928, zemřel 19. 11. 2019 rovněž v Brně. Poslední rozloučení s architektem Zd. Langem se uskuteční ve čtvrtek 28. 11. 2019 odpoledne ve 14.00 hodin v obřadní síní krematoria města Brna na Jihlavské ul.
Bienále Brno (SBB) blahopřeje k jubileu | Brno Biennale (BBA) congratulates to jubilee:
Dva jihočeští členové SBB a významní čeští grafici, afišista, ilustrátor a fotograf Radomír Postl a tvůrce písma a typograf prof. Jan Solpera, závěrem roku 2019 oslavují krásná jubilea osmdesáti let. Oběma srdečně blahopřejeme! Radomír Postl (*14. 11. 1939, Počátky) žije v Českých Budějovicích. Jan Solpera (* 26. 12. 1939, Jindřichův Hradec) žije v Praze a Třeboni.
Řídící výbor SBB se rozhodl na svém letošním květnovém jednání oběma jubilantům udělit k datu jejich životních jubileí čestné členství SBB. Certifikát čestného členství byl Radomíru Postlovi a prof. Janu Solperovi předán členy ŘV SBB Karlem Aubrechtem, Františkem Borovcem, Vlastou Brímovou a Janem Rajlichem na slavnostním aktu v sobotu 19. 11. 2019 ve 13−,15 hodin v Galerii Hrozen v Českých Budějovicích. Jak známo, tuto galerii v centru města provozuje člen SBB Václav Johanus.
Zprava jubilanti prof. Jan Solpera a Radek Postl, Daniela Postlová a Václav JohanusJan Solpera a Radek Postl v Galerii Hrozen v Českých BudějovicíchJan Rajlich předává osmdesátníkovi Radkovi Postlovi doklady o účasti na výstavě československého plakátu v Šenčenu a certifikát čestného člena SBBJan Solpera právě obdržel certifikát čestného členství v Sdružení Bienále BrnoZprava předseda SBB Jan Rajlich a čestní členové Jan Solpera a Radomír Postl v Galerii HrozenJan Rajlich a Radek PostlZprava sedící prof. Jan Solpera, Radek Postl a Daniela Postlová, stojící Vlasta Brímová, František Borovec, Karel Aubrecht, Jan Rajlich a Václav Johanus; foto Hana BumbováKarel Aubrecht a otec, syn a vnuk Postlovi
V Galerii Hrozen fotografovali: Vlasta Brímová (5), Hana Bumbová (2) a Jan Rajlich (2)
Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě/akci | Brno Biennale (BBA) informs about the exhibition/event
Pokud jste se chystali zaletět (či zaplout) si na Bienále plakátu do La Paz BO, tak rušte své letenky! Organizátoři bolivijského bienále plakátu BICeBé 2019 totiž na poslední chvíli v pátek 8. 11. 2020 oznámili, že z vážných důvodů jsou těsně před konáním Bienále plakátu nuceni z konce listopadu 2019 Bienále přeložit o půl roku na následující datum: 27. 4.>2. 5. 2020.
Podrobnosti o BICeBé viz naše předchozí zpráva: http://sbb-bienale-brno.cz/bienale-plakatu-v-bolivii-bicebe-2019/
Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě/akci | Brno Biennale (BBA) informs about the exhibition/event 9. Mezinárodní trienále scénického plakátu Sofia 2019 (Девето международно триенале на сценичния плакат) odhrnuje symbolicky oponu 5. 11. 2019. Trienále plakátu v Sofii BG je na světě již čtvrt století − 25 let (od 1995). Letošní devátý ročník nabízí 150 z 653 plakátů od autorů z 26 zemí. Již dlouho není sofijské trienále zaměřeno jen na plakát čistě divadelní jako zpočátku, ale týká se všeho umění prezentovaného na scéně, na pódiích (festivaly, koncerty, cirkusy, varieté atp.), a také odvětví kultury, na kterých je scénická tvorba založena (literární, hudební i jiné autorské podhoubí). Pořadatelé (Svaz bulharských výtvarníků) zdůrazňují, že v případě scénického plakátu nejde pouze o utilitární informace a reklamu na představení, ale o tvorbu jedinečného vizuálního prostředí plného interakce i očekávání, které podněcuje představivost diváka.
V tomto roce je zvláštní kategorie Trienále zaměřena speciálně na umělecké festivaly, a to pro návštěvníky Apollonia, viz https://www.apollonia.bg/apollonia-2019-program-izlojbi.html,
Video-upoutávka na Trienále na facebooku viz https://www.facebook.com/posterSofia/videos/707355163019883/
9. Mezinárodní trienále scénického plakátu Sofia 2019 lze zhlédnout 5.>27. 11. 2019 v hale Národního paláce kultury v Sofii BG.
Mezinárodní jury: Agnieszka Ziemiszewska PL, Bojidar Ionov BG, Georgi Lozanov BG, Lex Drewinski DE, Radovan Jenko SI. Udělené ceny: Plastika Zlatý plakát Jouri Toreev BY
Bronzová plaketa C2F/ Cybu Richli, Fabienne Burri CH
Bronzová plaketa Jisuke Matsuda JP
Bronzová plaketa pro autora do 35 let Ivan Kashlakov BG
Uznání: Thiago Lacaz BR, Damian Klaczkiewicz PL,
Yuri Gulitov RU, Peter Javorík SK
Čestná uznání za přínos Wladyslaw Pluta PL, Dimitar Tasev BG. Z SBB jsou dále na Trienále zastoupeni Kari Piippo FI, Jan Rajlich CZ a Phil Risbeck US.
Oceněný plakát člena SBB Petera Javoríka Plakát Faces of Jazz Jana Rajlicha z roku 2017 (vpravo)