COW 2019 Design Biennale / Dněpropetrovsk UA

Bienále Brno (SBB) zve k účasti v soutěži/akci | Brno Biennale (BBA) invites to participate in the competition/event
Poprvé na stránkách SBB zveřejňujeme pozvání na akci, které má již mnohaletou historii a týká se jak profesionálních designérů tak i studentů designu. M
ezinárodní festival COW Design Biennale (COW International Design Festival) založili v roce 2004 a dosud organizují malíř a grafik Anatoly Menkiv a grafička Helen Baranovska v Dněpropetrovsku UA.
V podmínkách není nijak omezena tematika prací, je však rámcově dána samotným názvem bienále (které se mimochodem rozrostlo na bienále designu v lichých letech a bienále ilustrace v sudých letech) – tedy COW (kráva).

Do akce zasílejte práce v kategoriích
A Grafický design:
1] COW plakát; 
2] značka; 3] obalový design; 4] blahopřání (greeting card).
http://www.cow.com.ua/en/cow-festival/graphic-design/
B Environmentální design a objekty:
1] průmyslový design; 2] móda; 3] COWconcept; 4] creative cardboard.
http://www.cow.com.ua/en/cow-festival/environment-and-object/
Zaslat je možno maximálně 10 prací (nutno posílat jak online, tak i vytištěné). Deadline je 30. 10. 2019. Adresu pro fyzické zaslání naleznete v podmínkách účasti (je možno u pořadatelů i objednat vytištění a poslat digitální tiskový podklad), viz link níže.

Práce posoudí mezinárodní jury: prof Shi Qixin CN, Azadeh Gholizadeh IR, Francisco Valle BR, Hossein Mohammadi Vahidi IR, Phnam Bagley US a Vivian Cheng HK.

COW 2019 Design Biennale bude otevřeno v listopadu 2019 v Dněprovské ústřední městské knihovně (Дніпровська Центральна міська бібліотека) Dněpropetrovsk UA
Více informací, podmínky, přihlášky viz http://www.cow.com.ua/;
festival@www.cow.com.ua

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Galerie Terryho ponožky vystavuje společenské plakáty z let 1946–1990

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs about the exhibition:

PLAKÁT NA CESTĚ K SAMETOVÉ REVOLUCI 1989  Společenské plakáty z let 1946–1990
Galerie Terryho ponožky, kino Světozor, Vodičkova ul., Praha
23. 9.>31. 12. 2019
Výstava představuje 60 plakátů z let 1946 až 1990, které dokumentují cestu naší země z temných padesátých let, přes pražské jaro 1968 až k sametové revoluci v listopadu 1989.
Výběr představuje tzv. společenské plakáty, které dokumentovaly, komentovaly a propagovaly různé vrstvy společenského života naší někdejší Československé socialistické republiky a uzavírá se plakáty k sametové revoluci 1989.
Výstavu lze rozdělit do čtyř základních skupin: Plakáty volební; politická propaganda; film jako nástroj propagandy a obecné společenské plakáty.
Plakáty volební zahrnují jak plakáty k prvním poválečným volbám v roce 1946 tak k sametové revoluci 1989 – potažmo prvním svobodným volbám v roce 1990. Z této skupiny lze vyzdvihnout plakát skupiny výtvarníků P5P (Pracovní pětka program) Volte komunisty z roku 1946 a raritní plakáty Josefa Lady Volíme kandidáty národní fronty a Všichni k volbám z let 1954 a 1957 a pak samozřejmě samotné plakáty k sametové revoluci (unikátní plakát Michala Cihláře Klidné vánoce s Občanským fórem a typografický plakát Aleše Najbrta Jaro 68 – Podzim 1989).
Politická propaganda. Plakát byl samozřejmě mocnou zbraní komunistického režimu. Ten jej vysílal do českých ulic při nespočtu příležitostí v masivním nákladu a s razancí hodnou kovaných soudruhů. Pestrost a bohatost této náruče propagačního kvítí byla opravdu rozmanitá: 1. Máj svátek práce, Mezinárodní den dětí, Mezinárodní den žen, Československá spartakiáda, Pionýrské hnutí, Svaz československo-sovětského přátelství, Den horníků, VŘSR. Sbírka Terryho ponožek obsahuje přes tisíc takovýchto plakátů. Z vystavených pak nelze přehlédnou plakát Dagmar Sedláčkové Nejlepší z nás zvolíme za poslance nebo „komiksově pěvecké“ plakáty Jaroslava Fišera Kramářská píseň o té vetešiPíseň o Kulakovi. Samostatnou kapitolou pak byly socialistické „reklamní“ plakáty propagující snad jediný peněžní podnik v zemi Státní spořitelnu a její ryčné slogany: Pracujme a spořme pro ještě bohatší a aktivnější život a  Blahobyt z práce – spokojenost z úspor.
Film jako nástroj propagandy byl samozřejmě hojně využíván především v 50. letech. Ať již samotnou politickou orientací filmů (Anna proletářka, Daleko od Moskvy), tak filmovými festivaly, přehlídkami a dalšími vzdělávacími podniky – které film směřovaly takřka výhradně k pracujícímu lidu. To dokumentují plakáty Filmový festival pracujících Ústecka nebo Sovětský film v měsíci československo-sovětského přátelství.
Společenské plakáty pak z dnešního pohledu úsměvně dokumentují život v tehdejší ČSSR. Šlo by zapět s Waldemarem Matuškou nad stejnojmenným plakátem k jeho vystoupení To všecko vodnes čas a jen deklamovat názvy jednotlivých plakátů a obraz plakátové cesty k sametové revoluci nabývá na zřejmosti: Elektronika SSSR, Mládí na hřiště, Stanové tábory, Sporožíro, Hory volají, Strýček Jedlička, Balaton, Porta, Kučerovci, Zahrada Čech, Jawa 350…
Unikátním doplňkem výstavy jsou pak tři originální plakátky vytištěné a vylepené v českých ulicích v srpnu 1968: Domoj, Moskva 1800 km a OSN_SOS.
⇒Pavel Rajčan, filmová galerie Terryho ponožky
terryhoponozky.cz
terryposters.com



KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


21 Colorado International Invitational Poster Exhibition

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě/akci | Brno Biennale (BBA) informs about the exhibition/event
The 21st biennial Colorado International Invitational Poster Exhibition pořádá tradičně Department of Art and Art History na Colorado State University ve Fort Collins US. První ročník se uskutečnil před 40 lety v roce 1979.
Akce je výhradně na pozvání a každý účastník může poslat na výstavu dva plakáty (ve 2 výtiscích) z posledních 2 let.
Letos se zúčastnilo 70 umělců z 25 zemí.
Specifikou tohoto bienále je, že všechny plakáty na výstavě jsou prodejné v rozmezí 40−80 $. Druhá zaslaná kopie plakátu je zařazena do sbírek Univerzity, kde jsou postupně všechny plakáty pečlivě zdokumentovány a zveřejněny v CSU database / https://lib2.colostate.edu/posters/browse.php
Na vernisáži 20. 9. 2019, Pekka Loiri FI (čestný laureát, jenž na CIIPE nahrazuje jury) oznámil vybrané oceněné:
Frank Arbelo CU/BO — We Walk
Finn Nygaard DK — Art Blakey, Aarhus International Jazz Festival
Parisa Tashakori IR/US — Migration in Search of Freedom
Čestná uznání:
Geray Gencer TR — Faces
Andrew Lewis CA — Solidarity + Independence
István Orosz HU — Israel 70.

Hlavní výstava „CIIPE Main Exhibition“ se koná 20. 9.>1. 11. 2019 v Curfman Gallery, Lory Student Centera v  Hatton Gallery, Visual Arts Building.
Doprovodná výstava „CIIPE Honor Laureate: Pekka Loiri“ se koná 19. 9.>14. 12. 2019 v Gregory Allicar Museum of Art, UCA.
Doprovodná výstava „RED AGAIN — Posters from the Soviet Union“ se koná 17. 10.>1. 11. 2019 v Richardson Design Center.



KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Zemřel Wim Crouwel (90), čestný člen SBB

Bienále Brno (SBB) s lítostí oznamuje | Brno Biennale (BBA) regretfully informs:

Wim Crouwel, foto fb Pakhuis de Zwijger‎

Ve věku nedožitých 91 let zemřel Wim (Willem) Crouwel,
nizozemský grafik-designér a typograf, čestný člen SBB.
Narodil se v Groningenu NL 21. 11. 1928 a zemřel 19. 9. 2019 doma v Amsterodamu NL.
Patřil mezi nejvýznamnější holandské osobnosti designu, založil studio Total Design (1963), byl u všeho podstatného (holandský pavilon na Expo 70 Osaka, poštovní známky a telefonní seznam pro PTT − holandskou poštu, letiště Schiphol, Stedelijk Museum Amsterdam, Rabobank, Randstand), mezinárodně je „ikonická“ jeho abeceda New Alphabet (1967).
Na sympoziu VI. Bienále Brno 1974, na kterém byl členem mezinárodní poroty, představil např. vizuální styl města Rotterdam.
Mj. také vyučoval na Technické univerzitě Delft a 1985−1993 byl ředitelem Boijmans Van Beuningen art muiseum v Rotterdamu.

Jako poctu Wimu Crouwelovi připravilo Stedeljik Museum Amsterdam výstavu Wim Crouwel: Mr. Gridnik (28. 9. 2019>22. 3. 2020). Mr. Gridnik je Crouwelova přezdívka založená na tom, že byl ve světě vedoucím představitelem tzv. mezinárodního stylu založeném na gridu (rastru). Pro muzeum navrhl v letech 1963−1985 na 300 katalogů a přes 400 plakátů… Více o výstavě viz  https://www.stedelijk.nl/en/exhibitions/wim-crouwel
Interaktivní stránka vzpomínek viz https://crouwel.stedelijk.nl/
Nekrolog v britském Guardienu viz https://www.theguardian.com/

Kresba od Wima Crouwela z návštěvy Brna (VI. Bienále Brno) v roce 1974
Wim Crouwel a Jan Rajlich st. se naposled setkali na kongresu AGI v Berlíně 3. 10. 2005, foto J. Rajlich ml.

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


2019 co|show poster biennial

Bienále Brno (SBB) zve k účasti v soutěži/akci | Brno Biennale (BBA) invites to participate in the competition/event
2019 co|show poster biennial je (vedle Fort Collins) druhé bienále plakátu ve státě Colorado US − v Grand Junction (informovali jsme o něm i před 4 lety), letos se uskutečňuje již 4. ročník a to s jednou změnou −účast je podmíněna poplatkem 10 $.
2019 co|show poster biennial organizují MED (Mesa Emerging Designers) a the AIGA affiliated student design group s podporou Colorado Mesa University.
Na bienále budou oceněny plakáty v těchto kategoriích
Nejlepší typografie
Nejlepší koncept
Nejlepší užití barvy
Nejlepší plakát
Deadline pro online zaslání přihlášek a prací je 1. 10. 2019, přes webovou aplikaci: cmyk2.co/submit.

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


United Korea Flag Show / Qwangju Design Biennale 2019 KR

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs on exhibition:
V rámci Qwangju Design Biennale 2019 (které má jako motto téma humanitu a účastní se jej 542 umělců a 144 společností z 40 zemí, a vystaveno je 749 prací), se koná v Qwangju KR jako doprovodná akce výstava originálních návrhů vlajek pro sjednocenou Koreu United Korea Flag Show.
Bienále pořádá Gwangju Design Centre a Qwangju Design Biennale již po sedmé. Více o GDB2019  viz http://www.gdb.or.kr
Uvedené grafické „vlajkové“ akce se zúčastnilo 63 designérů (na pozvání) z 32 zemí 63 návrhy vlajek. Z SBB Karel Aubrecht CZ, Chaz Maviyane-Davies ZA a Leo Lin TW
Výstava vlajek je otevřená 7. 9.>31. 10. 2019 v Eunam Museum (http://eunam.org/bbs/content.php?co_id=03)

Korejská vlajka od Karla Aubrechta



Vernisáž hlavní plakátové výstavy na téma Humanity, 7. 9. 2019, foto Byoung Il Sun

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Mezinárodní designérská svatba: Eduardo + Veronika | Vila Tugendhat

Bienále Brno (SBB) informuje o akci | Brno Biennale (BBA) informs about event:
Brno zažilo v pátek 6. 9. 2019 mezinárodní designérskou svatbu. Ve vile Tugendhat a poté až do rána v Hotelu Rakovec se sešlo kolem 120 účastníků − odhadem čtvrtina ze Slovenska, čtvrtina z Mexika, čtvrtina z různých zemí Evropy a čtvrtina z Česka.
Hlavními aktéry byli mexický grafik-designér Eduardo Barrera Arambarri (45) a mladá slovenská grafička-designérka Veronika Počarovská (27).
„Promotéry” svatby byli grafici-afišisti prof. Karel Míšek CZ z Ústí nad Labem/Prahy a Piotr Kunce PL z Krakova. Mezi hosty se objevili mj. další grafici jako Joanna Górska a Jerzy Skakun PL z Varšavy, Ryszard Kaiser a Nadia Issa z ASP Warszawa PL, Rikke Hansenová DK s manželem Henrikem z Jelsu, Róbert Paršo SK z Trnavy, či početná ústecká skvadra z UJEP (Jiří Toman, Jakub Konúpka ad.). Bylo s podivem, že z Brna byli na tuto akci pozváni jen Alena a Jan Rajlichovi, alespoň takto bylo SBB zastoupeno.

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Plakáty Demokracie – především! v Opavě

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs on exhibition:
Repríza výběru 30 plakátů z mezinárodní akce platformy plakat-sozial.de 
Demokracie – především! / Demokratie – vor allem! – jež byla v květnu a červnu ke zhlédnutí v kině Scala v Brně, byla jako 72. výstava cyklu Brno hlavní město grafického designu zahájena ve čtvrtek 5. 9. 2019 v 17 hodin v kostele sv. Václava v Opavě v rámci slavnostního zahájení celého 62. ročníku Bezručovy Opavy, festivalu všech podob umění. V 90minutovém programu, na kterém promluvili mj. primátor statutárního města Opava Tomáš Navrátil a dramaturg festivalu Petr Rotrekl z opavského magistrátu, byly představeny i další 4 výstavy, Výstavu Demokracie – především! / Demokratie – vor allem! představil předseda SBB Jan Rajlich. Z SBB byla na scénu uvedena také grafička Dagmar Hlubučková, autorka vizuálu Festivalu.
Výstava Demokracie – především! / Demokratie – vor allem! je nainstalována v ambitu přilehlého Domu umění (Opavská kulturní organizace, p.o.) v Opavě, ke zhlédnutí 5. 9.>3. 11. 2019.
Pořadatelé: SBB Sdružení Bienále Brno / Brno Biennale Association, Verein plakat-sozial Verein zur Förderung visueller Kultur e.V., statutární město Opava.
Více k výstavě viz http://dumumeniopava.cz/events/demokracie-predevsim/ a o festivalu viz www.opava-city.cz/bezrucovaopava.

Dvoustrana z programové brožury 62. Bezručovy Opavy v grafické úpravě Dagmar Hlubučkové (členky SBB) a Dagmar Nevřelové

Více informací viz katalogový list brněnské premiéry výstavy
http://sbb-bienale-brno.cz/wp-content/uploads/2019/04/IPA_Scala_pozvanka-katalog.pdf

Více o mezinárodní lipské akci viz http://sbb-bienale-brno.cz/plakaty-posters-demokratie-vor-allem-leipziger-plakatpreis-2018/;
https://www.plakat-sozial.de/public/exhibitions_ipa04.php
Kontakt – info: Sdružení Bienále Brno, info-sbb@email.cz, 732 311 926 (SMS), http://sbb-bienale-brno.cz/; https://www.facebook.com/sdruzenibienalebrno/

Fotografie z vernisáže 6. 9. 2019:

Kostel sv. Václava v Opavě
Dagmar Hlubučková (uprostřed)
Početné publikum na zahájení (foto Město Opava)
Jan Rajlich (foto Město Opava)
Petr Rotrekl
Uprostřed plakát Františka Borovce
Christopher Scott, Falk Fiedler a Mykola Kovalenko
Dům umění v Opavě
Jan Rajlich a Jochen Fiedler
Plakáty Bezručovy Opavy a výstav v Domě umění
Lex Drewinski a Gert Wunderlich
Andrej Haščák a Alex Jordan

Oceněné plakáty:

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Bucharest International Print Biennale BIPB 2019

Bienále Brno (SBB) informuje o soutěži/akci | Brno Biennale (BBA) informs about the competition/event
Unie výtvarných umělců Rumunska (Uniunea Artistilor Plastici din Romania) spolu s Rumunským kulturním institutem (Institutul Cultural Román), Národním muzeem rumunské literatury (Muzeul National al Literaturii Románe) a Galerií Galateca zvou k účasti na Bukurešťském mezinárodním grafickém bienále (Bucharest International Print Biennale, BIPB) 2019. Tématem bienále je  „Crossing Borders / Překonávání hranic“.
Účastnit 2 pracemi z posledních 5 let se mohou profesionálové i studenti závěrečného ročníku uměleckých vysokých škol.
Podmínky účasti, která je zdarma, a přihlášky najdete na facebooku každého z uvedených pořadatelů, registrovat je se nutno online do 1. 10. 2019 (zaslat vyplněnou registrační přihlášku a náhledy obou prací v jpg/pdf, max. 20 cm, 300 dpi) na e-mail bucharestbiennaleprint@gmail.com
Po výběru bude třeba zaslat práce vytištěné pak do 5. 11. 2019.
Na bienále budou uděleny ceny v hodnotě 5 000 €.
Výstava  „Crossing Borders / Překonávání hranic“ se uskuteční 15. 11.>15. 12. 2019.
Dotazy a info na e-mailu: bucharestbiennaleprint@gmail.com

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE