SBB a ico-D

Bienále Brno (SBB) informuje o členství SBB v ico-D | Brno Biennale (BBA) informs about a membership of the BBA in ico-D:
V letech 2015 až 2017 jsme se ve Sdružení Bienále Brno zamýšleli nad členstvím ve vrcholné mezinárodní organizaci designu ico-D (dříve ICOGRADA). Měli jsme jednak námitky vůči zařazení České republiky do první skupiny plátců (země světa s nejvyšším HDP a tedy nejvyššími členskými příspěvky) a jednak i pochybnosti o významu či benefitech takového členství, jež vyjadřovali jednotliví členové SBB.
Od roku 2015 jsme proto dočasně přestali platit roční příspěvky ico-D, jež činí kolem 10 000 Kč ročně. Pokud bychom totiž tyto příspěvky v nové výši poctivě hradili tak jako dříve, tak už za 2 až 3 roky bychom vyčerpali finanční zdroje, se kterými SBB hospodaří na svém účtu (anebo bychom museli přistoupit k výrazném zvýšení členských příspěvků, což by se bezesporu projevilo odlivem platících členů…).
Koncem listopadu 2015 místopředsedkyně SBB PhDr. Vlasta Brímová využila k intervenci přítomnosti pana Zachary Onga (Presidenta ico-D Elect) na soutěži TISDC v Tchaj-peji a dostala od něho ujištění, že se výkonný výbor ico-D bude naší situací zabývat.
Předseda SBB Jan Rajlich ml. se v této záležitosti obrátil i po předchozích konzultacích s pracovníky Ministerstva kultury ČR a jejich doporučení dopisem 16. 2. 2016 přímo na ministra Daniela Hermana s prosbou o vyřešení této situace přímo z fondů ministra s poukazem na to, že SBB zastupuje v ico-D zájmy ČR, ale bezúspěšně. Ministr dopisem z 21. 3. 2016 hradit příspěvek v mezinárodní vrcholné organizaci odmítl a doporučil nám zažádat o běžný grant na rok 2017 (!) v rámci dotačních programů MK ČR (v těchto programech ovšem členské příspěvky mezinárodních organizací nejsou zahrnuty a dokonce jsou i vyloučeny…). Jinými slovy ministr zahrál vše do autu.
V říjnu 2016 pak obdrželo SBB dopis od administrace ico-D z 15. 9. 2016, že vzhledem k neuhrazeným členským příspěvkům za 2 roky ve výši 1 159 CAD bude k 1. 11. 2016 zahájen proces ukončení členství.
13. 11. 2016 se proto předseda SBB Jan Rajlich obrátil dopisem na prezidenta ico-D Davida Grossmana se žádostí o prominutí dlužných příspěvků za uplynulé dva roky 2015 a 2016 a ještě jednou (po roce) o témže hovořil znovu v Tchaj-peji s budoucím prezidentem ico-D Zachary Ongem.
Ve výše uvedeném dopise D. Grossmanovi bylo popsáno mj. členství SBB v ico-D takto
The Brno Biennale Association has been a membership organization of the ico-D since 1995, when we became a member of ICOGRADA as a representative (instead of) the Union of Visual Artists of the Czech Republic. The Union has been a member of the ICOGRADA since 1964, so this means that the BBA is a continuous member for over 50 years.
Výkonný výbor ico-D se skutečně naší žádostí zabýval začátkem roku 2017 s tím, že i s ohledem na dlouholeté členství zatím členství SBB nebylo ukončeno, ale prezident David Grossmann chce od nás slyšet plán, jak chceme členství řešit po finanční stránce do budoucna.
Závěr: Jan Rajlich st., zakladatel Bienále Brno i SBB, celý svůj život věnoval mezinárodní spolupráci, přičemž spolupráce s ICOGRADOU byla od 60. let 20. stol. tou nejvýznamnější i pro vývoj a prestiž Bienále Brno. Proto z rodiny Jana Rajlicha vzešla iniciativa, že rodina věnuje z odkazu Jana Rajlicha SBB finanční částku k zaplacení členských příspěvků na příštích 10 let.
Výkonný výbor ico-D tento návrh SBB v dubnu 2017 akceptoval s tím, že za roky 2015 a 2016 nám budou příspěvky prominuty. Členské příspěvky SBB na roky 2017 až 2026 ve výši 5 840 CAD pak byly na účet  ico-D uhrazeny ke konci května 2017.

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..