Vizuální design se rozjel! | Visual design pulled

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavách: 
Vizuální design se rozjel! | Napřed Pokoje, pak Předvary…

Začátkem května se ateliér Vizuální design FUD UJEP v Ústí nad Labem (vedený doc. Pavlem Benešem, akad. mal., a MgA. Michaelou Labudovou) zúčastnil, spolu s dalšími devětatřiceti ateliéry vysokých uměleckých škol z celé republiky, studentského projektu POKOJE#2. Ten je dílem centra Containall, což je sezonní kulturní centrum vytvořené z přepravního kontejneru zaměřené na prezentaci neziskových organizací. Centrum si již podruhé od pražského magistrátu pronajalo neobydlený a nevyužívaný malostranský palác v Cihelné 4, a každému z přihlášených ateliérů nabídlo jednu místnost k libovolně pojaté prezentaci.
„Vizuálové“ prostor – mimochodem, nejkrásnější místnost celého objektu – pojednali jako zvětšený pracovní stůl a návštěvníci se tak ocitali mezi potřebami současného grafického designera: zakopávali o tužky a gumy, vyhýbali se vylité tuši a kolem windows (s výhledem přes Vltavu na „konkurenční“ VŠUP a hotel Four Seasons) jako součásti monitoru počítače nacházeli v klasických microsofťáckých složkách reklamní předměty a publikace ateliéru, a leccos zajímavého bylo lze najít I v koši „vpravo dole“.
Prostor a dění v něm byly celodenně on-line na streamu, na realizaci se podílela většina studentů ateliéru.
Pokoje #2 se konaly 2. >11. 5. 2014. Více o Containall na containall.org/info.

Studenti se jaksepatří vyřádili… kdy také budou mít k dispozici celý dům, aby jej kreativně devastovali?
Studenti se jaksepatří vyřádili… kdy také budou mít k dispozici celý dům, aby jej kreativně devastovali?
Autorem plakátu a pozvánky byl student Jakub Zajíček ze studia Jezevec, které bylo autorem vítězného konceptu zpracování pokoje č. 32
Autorem plakátu a pozvánky byl student Jakub Zajíček ze studia Jezevec, které bylo autorem vítězného konceptu zpracování pokoje č. 32

 

22. 5. 2014 v 17 hodin byla v pražském kině Světozor zahájena výstava studentských plakátů nazvaná FENOMÉN KINEMATOGRAFIE / PŘEDVARY, realizovaná v rámci dlouhodobého projektu „Terryho ponožek“, který má za cíl udržovat a rozvíjet tradici českého filmového plakátu. Studenti již zmíněného ateliéru Vizuální design a tří grafických ateliérů z FUD LS ZČU v Plzni (vedených prof. Zdeňkem Zieglerem, doc. Františkem Stekerem a Dittou Jiřičkovou) zde vystavili své práce, zabývající se fenoménem filmu.
Plzenští studenti měli za úkol témata jako film a láska, film a nepřítel, film a vesmír, film a technologie, film a hrdina apod. Obsahem jejich prací není tedy bezprostředně filmový plakát jako takový, ale volnější a širší zamyšleni třeba nad tím, jak se i vnímání a sdílení filmových děl proměňuje.
Ústečtí autoři vystavili sérii komerčních plakátů pro aktuální film Olgy Sommerové o Martě Kubišové „Magický hlas rebelky“ a pro Václavem Marhoulem připravovaný projekt „Nabarvené ptáče“, plakáty na filmový festival Giffoni a plakáty k premiéře autorských filmů na téma „Zrcadlo“ (ty ale v rámci večera Předvary v Bio Oko týž den večer, viz dále). Ateliér Grafický design 2 (vedený doc. Michalem Slejškou, ak. mal., a MgA. Pavlem Fričem) se reprezentuje sadou plakátů na téma „Portrét kultovního režiséra“, vystavenou v prostorách kina Aero.
Možná se ptáte, proč jsou vedle kina Světozor zmiňována I další pražská art-kina. Všechna jsou totiž součástí jednoho projektu, nazvaného PŘEDVARY a iniciovaného ateliérem Vizuální design FUD UJEP v Ústí nad Labem. Původně se jednalo o koncipovaný večer s vernisáží plakátů v režii jen tohoto ateliéru, ale v průběhu prvního pololetí roku 2014 do projektu kromě již rovněž zmiňované Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni vstoupily ještě ateliéry zabývající se animovaným filmem jak z Plzně, tak z VŠUP a FAMU. I proto byl projekt rozšířen o výstavní kapacity kina Aero a především o pronájem celého Bia Oko pro studenty realizovaný večer PŘEDVARY. Během něj všechny zúčastněné ateliéry promítly své filmy, studenti se podíleli na doprovodném programu a výzdobě, a oběma akcemi – výstavou a večerem – vyjádřili svou poctu 120. výročí podání patentu kinematografu bratry Lumièrovými, k němuž došlo buď v únoru roku 1894, nebo o rok později.
Výstava ve Světozoru potrvá do 28. 8. 2014. Více o projektu Předvary na http://www.vizualnidesign.cz/

Související příspěvek: http://sbb-bienale-brno.cz/%ef%bb%bffenomen-kinematografie-predvary/

Vernisáže výstavy plakátů ve Světozoru se účastnil rovněž živý katalog všech aktuálních pražských výstav Martin Fryč (vlevo). Výstavu zahájili její strůjci (zleva): Michaela Labudová, Pavel Beneš, Pavel Rajčan a Ditta Jiřičková. (Foto František Borovec)
Vernisáže výstavy plakátů ve Světozoru se účastnil rovněž živý katalog všech aktuálních pražských výstav Martin Fryč (vlevo). Výstavu zahájili její strůjci (zleva): Michaela Labudová, Pavel Beneš, Pavel Rajčan a Ditta Jiřičková. (Foto František Borovec)

 

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..