Bienále Brno (SBB) informuje | Brno Biennale (BBA) informs:
Dubnová Valná hromada SBB rozhodla jmenovat brněnského rodáka architekta Ing. Zdeňka Langa ke dni jeho 88. narozenin (29. 6. 2016) čestným členem SBB. Certifikát čestného členství mu byl v tento den doručen na adresu jeho bydliště v Brně.
Architekt Zdeněk Lang spolupracoval na přelomu 80. a 90. let na několika ročnících Bienále Brno jako architekt výstavy, byl členem SBB od jeho vzniku v r. 1991 a také jeho řídícího výboru až do svého odchodu na odpočinek v roce 2008.
Architekt Zdeněk Lang absolvoval v r. 1947 Vyšší průmyslovou školu stavební v Brně a v r. 1965 Fakultu pozemního stavitelství a architektury VUT Brno (jeho učiteli byli mj. Jiří Kroha, Bohuslav Fuchs a Antonín Kurial). Působil v atelierech F. A. Krejčího (1947–48), V. Roštlapila (1948–49), ve Stavoprojektu Brno (1950–54 a 1956–58), v mistrovském ateliéru Jiřího Krohy v Praze (1954–56) a od r. 1958 přes 30 let v projekčním středisku BVV (od r. 1960 několik let jako vedoucí architekt BVV).
Architekt Zdeněk Lang patří od 60. let XX. stol. mezi přední české interiérové architekty spojené s brněnskými veletrhy, vyprojektoval na 300 výstav a veletrhů na celém světě, např. výstavy čs. skla – Athény, Bagdád, Bělehrad, Bonn, Cannes, Florencie, Frankfurt n. Mohanem, Kolín n. Rýnem, Leningrad, Mantova, Madrid, Milán, Mnichov, Moskva, Řím, San Marino, Soči, Stockholm, Tbilisi, Záhřeb aj.; kulturní a umělecké výstavy – Velká Morava, čs. pavilon na světové výstavě myslivosti v Budapešti, Camexpo Mexico City, 80 let J. Krohy Brno ad.; čs. expozice na veletrzích – Alma Ata, Alžír, Barcelona, Birmingham, Bogota, Budapešť, Buenos Aires, Casablanca, Colombo, Damašek, Guatemala, Hamburk, Kišiněv, Lima, Lipsko, Lublaň, Madrid, Maputu, Mexiko, New Delhi, Nikosie, Ósaka, Paříž, Poznaň, Soluň, Tirana, Tokio, Tunis, Utrecht, Vídeň aj., přičemž řadu z těchto míst i osobně navštívil.
Architekt Zdeněk Lang byl také spoluorganizátorem a iniciátorem mnoha přednáškových (např. sympozium Veletrhy v roce 2000), výstavních (např. přehlídky Defilé), publikačních (např. revue Expofórum) a dokumentačních (např. návrh na muzeum československého výstavnictví v Brně) aktivit týkajících se fenoménu čs. výstavnictví. Retrospektivní výstava jeho tvorby byla uspořádána k 60. narozeninám v Galerii Stará radnice v Brně v roce 1988.
Architekt Zdeněk Lang byl za mimořádný přínos českému výstavnictví roku 2000 na Finále Expo Image v Praze vyznamenán čestným titulem „Osobnost českého výstavnictví pro rok 1999“ a stal se laureátem Ceny města Brna v oboru užité umění za rok 2003.
KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE
2 komentáře u „Architekt Zdeněk Lang čestným členem SBB“