Jan Solpera – 75

Bienále Brno (SBB) blahopřeje k jubileu | Brno Biennale (BBA) congratulates to jubilee:
Profesor Jan Solpera (nar. 26. 12. 1939 v Jindřichově Hradci) oslavuje třičtvrtěstoletí svého života. Jihočeský grafický designér, typograf a pedagog vychoval až do odchodu do důchodu řadu následovníků ve svém ateliéru knižní grafiky a písma na pražské UMPRUM, kde sám před 50 lety studoval u prof. Františka Muziky. Věnoval se zejména práci s písmem – vytvořil nejen nová písma, ale je též autorem klasifikace tiskových písmem. Zabýval se i tvorbou značek, poštovních známek, typografických úprav publikací, plakátů atd… Znám je i jeho postoj k plakátu, jehož jiné formy než účelové neuznával.
V posledních letech se J. Solpera přeorientoval na vojenskou historii. Publikoval knižně své výzkumy opevnění na území jižních Čech a naposledy letos vydal dvě knihy s příběhem domobraneckých praporů z Itálie 1918-1919 „Československá druhá armáda“. Podle pořadu Českého rozhlasu České Budějovice „Jihočeši“ a článku Hany Soukupové v časopise Rozhlas (r. 24, č. 44 /20. 10. 2014/, s. 16-17, 3 obr.) „Od písmen k řopíkům a zase zpátky“ se ale v současnosti opět k typografii vrací.
J. Solpera je členem SBB od jeho vzniku. K jubileu prof. Solpery vyšel obsažný článek v 6. čísle (jaro 2014) periodika Typo:Grafik:Um, které připravují Dušan Junek, Vlado RostokaFero Jablonovský, jako přílohu slovenského polygrafického časopisu PrintProgress. Ukázku 2 stránek o Janu Solperovi zde reprodukujeme.

O Janu Solperovi v Typo:Grafik:UM, č. 6/2014

O Janu Solperovi v Typo:Grafik:UM, č. 6/2014

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


2 komentáře u „Jan Solpera – 75“

 1. Vážený pane profesore!

  Právě jsem pročetl oba díly Vaší publikace „Československá Druhá armáda“.
  Dovoluji si Vám poblahopřát k tak vynikající práci.

  Nyní mně dovolte, abych se představil:
  Jmenuji se František Steklý, 77 let, zabývám se osudy účastníků 1. světové války z okresu Pardubice a bývalého okresu Nový Bydžov. Získané informace ukládám do databáze, kterou vytvářím v Excelu. V databázi mám přes 50.000 příjmení.
  Pro mé bádání mě zaujala „Příloha“ na konci druhého dílu na stranách 345 až 348.
  Jistě mezi Vámi uvedenými vojáky jsou mnozí, kteří se narodili, měli domovskou obec nebo byli občany v mém regionu.

  Tady bych Vás chtěl požádat o spolupráci v tom smyslu, že pokud mezi Vámi uvedeným vojáky jsou muži, kteří jsou z mého regionu, o zaslání, respektive doplnění informací o místo narození. Samozřejmě, že bych Vás uvedl jako zdroj
  a samozřejmě bych Vám předal mé informace o nich.

  Děkuji za případnou spolupráci.

  František Steklý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..