PosterFest 03 Budapest

Bienále Brno (SBB) informuje o soutěži/akci | Brno Biennale (BBA) informs about the competition/event:
Maďarská asociace plakátů (A Magyar Plakát Társaság) přesunula třetí ročník výstavy PosterFest 03 z covidového podzimu 2021 na jaro 2022. Výstava PosterFest 03 byla nakonec slavnostně zahájena v pátek 25. 3. 2022 v MOME-Budapest a potrvá do konce dubna 2022. Výstavu na vernisáži uvedli mj. grafik Sándor Pinczehelyi, grafik a předseda MPT Krzystof Ducki a umělecká kritička a estétka Vali Fekete.
Adresa: MOME Ground, Zugligeti út 9, 1121 Budapest, HU.

Na výstavě budou ke zhlédnutí plakáty kolem 200 finalistů, z SBB jsou to Andrej Haščák SK, Vladimir Chaika RU, Mykola Kovalenko SK, Pavel Noga CZ, István Orosz HU, Jan Rajlich Jr. CZ, Niklaus Troxler CH, a z CZ ještě Přemysl Černý a z SK Peter Eliáš.
Více info − viz https://www.posterfest.hu/en/posters/; https://www.posterfest.hu/en/

Z vystavených plakátů:

Ze dne zahájení:


OPENING OF THE POSTERFEST BUDAPEST 2022 // film by Witek Ducki: https://www.facebook.com/100002184497051/videos/1115482579241571/ 

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


2022 TISDC / One world | Mezinárodní studentská soutěž designu

Bienále Brno (SBB) zve k účasti v studentské soutěži | Brno Biennale (BBA) invites to participate in the student competition
22. ročník 2022 TISDC / Taiwan International Student Design Competition / Mezinárodní tchajwanské soutěže studentského designu pro studenty do 30 let byl opět vypsán, zvoleno bylo téma „One World“ (Jeden svět).
Sdružení Bienále Brno se již popáté – po 4 leté pauze – stává opět jednou z oficiálních spolupracujících mezinárodních organizací této největší soutěže studentského designu na světě (do minululých ročníku TISDC bylo přihlášeno v průměru kolem 20 000 studentských prací z celého světa).
Práce bude lze přihlašovat ve 3 kategoriích: produktový design, vizuální design a digitální animace.
Termín zaslání přihlášek online je 1. 6.−15. 7. 2022 23:59 (Taipei GMT+08:00).
Soutěž rozvíjí mezinárodní spolupráci, podporuje význam tvůrčího designu a status Tchajwanu jako země designu. 
Soutěž je vyhlášena včetně vypsání cen v úhrnné honotě 150 000 US$, uděleny budou i ceny 21 mezinárodních organizací, včetně ceny SBB.
Soutěže se mohou zúčastnit studenti narození po 31. 5. 1992 (mladší 30 let), přihlášky jsou zdarma. 
Studenti vyjadří téma soutěže „Jeden svět“ k naplňování univerzálních hodnot udržitelného rozvoje (SDG) Organizace spojených národů.
Vyhlášení finalistů bude v polovině září 2022.
Slavnostní předání cen a výstava koncem listopadu 2022.
Postup účasti
A. Zaregistrujte se online na www.tisdc.org
B. Přihlaste se ke svému účtu, zadejte informace o projektu. Ke každému příspěvku obdržíte registrační kód.
C. Nahrávejte – postupujte podle pokynů k jednotlivým kategoriím.
1) Kategorie produktového designu
Nahrajte postery osvětlující váš design plakáty (na šířku/na výšku) podle pořadí registračních kódů. (Můžete nahrát až 3 soubory na jeden projekt. Každý soubor musí být menší než 5 MB, A3, 300 dpi, JPG, RGB.). Postery projektu je třeba nahrát bez popisků (tedy anonymně).
2) Kategorie vizuálního designu
Nharajte postery, plakáty (na šířku/na výšku) podle pořadí registračních kódů. Příspěvky mohou být prezentovány jednotlivě nebo jako série. (Pro sérii můžete nahrát až 3 soubory. Každý soubor musí být menší než 5 MB, A3, 300 dpi, JPG, RGB.)
3) Kategorie digitální animace
Nahrajte celý film do 10 minut a zároveň 60sekundovou upoutávku filmu. Upoutávka musí být menší než 100 MB a ve formátu MP4, celý film musí mít velikost menší než 800 MB a ve formátu MP4 a poster k filmu (na šířku/na výšku) musí mít velikost menší než 5 MB, A3, 300 dpi a v režimu JPG, RGB.
D. Registrace dokončena
Po dokončení registrace se mohou účastníci znovu přihlásit na web pomocí svého osobního účtu a hesla, aby mohli nahrávat a upravovat díla a upravovat osobní údaje, což je možno až do deadlineu pro odevzdání prací.
Poznámka:
● V zájmu ochrany vašich práv uvádějte prosím nejčastěji používaný e-mail, na který bude jednatel zasílat důležité informace týkající se soutěže, včetně oznámení o finalistovi a vítězi.
● Pořadatel zašle každému finalistovi ročeku TISDC a certifikát.
Při registraci nezapomeňte vyplnit platnou poštovní adresu.
● Po termínu pro online registraci už nic nelze upravovat – tedy ani názvy prací, popisy prací a členy týmu. Vyplňte prosím pečlivě všechny údaje.
● V zájmu ochrany duševního vlastnictví a zajištění účastnických práv a zájmů musí účastníci ke každému příspěvku vyplnit čestné prohlášení a nahrát jeho naskenovanou kopii.
Postup pro předložení konečného výběru
A. Stáhněte si čestné prohlášení
B. Nahrajte požadované dokumenty
1. Naskenovaný soubor studentského průkazu nebo potvrzení o zápisu do školy (Tento dokument by měl nahrát každý tvůrce.)
2. Naskenovaný soubor dokladu o datu narození (Tento dokument by měl nahrát každý tvůrce.)
3. Naskenovaný soubor vyplněného a podepsaného čestného prohlášení (Každý záznam musí obsahovat jeden takovýto naskenovaný soubor. Pokud záznam vytváří tým, musí čestné prohlášení k udělení souhlasu podepsat všichni designéři týmu.)
4. Nahrajte svoji fotografii poloviční postavy (Tento soubor by měl nahrát každý tvůrce. Formát: větší než 2 MB, JPG, 300 dpi)
5. Nahrát odkaz: www.tisdc.org

Vyhodnocovací operace
A. Předběžný výběr
Hodnocení bude založeno na digitálních souborech poskytnutých účastníky. Hodnotící komise vybere finalisty do konečného výběru.
B. Konečný výběr
Kvůli pandemii budou práce přezkoumány a hodnoceny online.
Kritéria hodnocení
Designérské práce budou posuzovány podle kreativity, interpretace tématu, výrazu konceptu a estetického přístupu. Tuzemští a mezinárodní odborníci v různých oblastech budou pozváni exekutivou, aby zorganizovali předběžné a konečné výběrové komise ke zpracování hodnocení.
1) Kategorie produktového designu
Kreativita: 50 %; Tematika: 30 %; Prezentace designu: 20 %
2) Kategorie vizuálního designu
Kreativita: 50 %; Tematika: 30 %; Úprava a estetika: 20 %
3) Kategorie digitální animace
Kreativita: 50 %; Estetika: 30 %;Tématika: 20 %

Diskvalifikace:
Pokud bude prokázána některá z následujících podmínek, má pořadatel právo diskvalifikovat oceněné vítěze a odejmout ceny:
● V případě, že účastník nesplňuje kvalifikaci.
● V případě, že se oceněné dílo týká plagiátorství nebo porušování autorských práv či jiných zákonů.
● V případě, že se prokáže, že oceněná práce je neoriginální návrh nebo že má podvodně zkopírované nápady z práce jiné osoby, které byly prokázány, prodiskutovány a odsouzeny k diskvalifikaci.
● V případě, že komercializace a marketingové aktivity oceněného díla odporují image nebo duchu této soutěže.
● V případě, že je účastník zapojen do žádosti, lobby, hrozby, úplatku nebo jiných akcí, které narušují hodnocení.

Ceny
Kategorie Grand Prix (1 vítěz): 400 000 NT$ (přibližně 14 000 USD), pohár a certifikát Zlatá cena (1 vítěz v každé kategorii): 250 000 NT$ (přibližně 8 900 USD), vítězný pohár a certifikát Stříbrná cena (1 vítěz v každé kategorii): 150 000 NT$ (přibližně 5 300 USD), pohár a certifikát Bronzová cena (3 vítězové v každé kategorii): 60 000 NT$ (přibližně 2 100 USD), vítězný pohár a certifikát Čestné uznání (několik vítězů v každé kategorii): 10 000 NT $ (cca 350 USD) a certifikát Zvláštní cena International Design Association (alespoň 15 vítězů) 100 000 NT$ (přibližně 3 500 USD), pohár a certifikát *
Porotci delegovaní mezinárodními designérskými asociacemi vyberou z užšího výběru v kategoriích Produktový design, Vizuální design a Digitální animace díla, která splňují kritéria hodnocení každé mezinárodní designérské asociace, aby vyhráli tuto cenu. 5 Zvláštní cena specifikovaná značkou: Cena za udržitelnost životního prostředí (3 vítězové) (Sponzorováno TPCA Environment Foundation) 100 000 NT$ (přibližně 3 500 USD), pohár a certifikát * Porota vybere díla „s významem pro udržitelnost životního prostředí“ z užšího výběru v kategoriích Produktový design, Vizuální design a Digitální animace, která získají tuto cenu. * Ceny budou upraveny podle kvality a množství zúčastněných prací. Konečná výběrová komise může vybrat vynikající díla a schválit finanční odměnu (není omezena výše uvedeným limitem), pokud stejná práce získala ocenění v souběžném roce v jakýchkoli souvisejících soutěžích pořádaných ústředním ministerstvem nebo uvedených v seznamu ministerstva školství.

● Příspěvky musí být originální a kreativní samotnými účastníky. ● Veškeré koncepty, text, ikony, listy, obrázky, videa, audio, hudba, obsah animací a program díla nesmí být zapojeny do žádného plagiátorství nebo porušení autorských práv nebo jiných zákonů. Pro přihlášené: ● Všichni účastníci musí přijmout pravidla TISDC. Zúčastněné kvalifikace nebo ceny budou zrušeny, pokud se porušení prokáže a pořadatel má právo podniknout kroky. ● Účastníci budou respektovat hodnocení a rozhodnutí komise. ● Pokud byla zúčastněná práce zveřejněna, oceněna nebo je v procesu hodnocení v jiných soutěžích, soutěžící tuto skutečnost jasně označí v čestném prohlášení a informuje o tom organizátora pro další doporučení vlády ohledně finanční odměny. ● Žádosti, lobby, hrozby, úplatky nebo jiné akce zasahující do 6 hodnocení není povoleno. ● Účastníci souhlasí s tím, že poskytnou podrobné informace o přihláškách pro budoucí mediální pokrytí a výstavy. Pro vítěze: ● Vítězové souhlasí s tím, že poskytnou podrobné informace o dílech pro budoucí mediální pokrytí a výstavy. ● Vítězové svými vítěznými příspěvky souhlasí s tím, že MŠMT použije tyto příspěvky pro příslušné výstavy a vzdělávací aktivity jím pořádané a že si Ministerstvo školství ponechá originály souborů a dokumentů vítězných prací k nahlédnutí po dobu 3. let od vyhlášení vyznamenání. ● Všechny peněžní ceny budou zdaněny v souladu s předpisy tchajwanské vlády. (Výherci ze zahraničí budou zdaněni sazbou 20%). ● Pro účely propagace mají organizátor a jednatel právo používat (včetně, ale bez omezení na reprodukování, veřejné recitace, veřejné vysílání, veřejná prezentace, veřejný přenos, distribuce, veřejné zobrazení, publikování, veřejné vydání a online čtení) oceněná díla v různých formátech, mimo jiné včetně nahrávek videa/CD, katalogů, fotografií, publikací a výstav. Delegování pravomoci nebude mít dopad na původní autorská práva ani na odvozená autorská práva a pro ostatní potřeby bude vyžadovat výhradní licenci. ● Komercializace a marketingové aktivity oceněných prací nesmí být v rozporu s image nebo duchem soutěže. ● Pokud jde o vítězný příspěvek ve zvláštní ceně za specifikovanou značku: Cena za udržitelnost životního prostředí, autorská práva náleží designérovi (designérům). Sponzoři si vyhrazují práva veřejně vystavovat, vysílat, používat, reprodukovat a upravovat (např

● Celosvětové spolupracující organizace: (Probíhá proces zvaní spolupracovníků z celého světa. Potvrzeny jsou následující.)
1. International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media (Cumulus)
2. International Council of Design (ICoD)
3. World Design Organization (WDO)

Výkonný ředitel tchajwanské mezinárodní studentské soutěže designu 2022, Katedra designu vizuální komunikace, Asia University
Adresa: Office A412, No.500, Lioufeng Rd., Wufeng Dist., Taichung City 41354, Tchaj-wan; TEL: +886-4-2331-0066; FAX: +886-4-2331-0099; E-mail: tisdc.tw@gmail.com; www.tisdc.org
Facebook: Taiwan International Student Design Competition
Organizátor: Odbor vysokého školství, Ministerstvo školství
Sponzoři: iSee Taiwan Foundation, Kulturní a vzdělávací nadace Sayling Wen, sponzor zvláštní ceny – Nadace pro životní prostředí TPCA

Další informace viz web TISDC
https://www.tisdc.org/en/registration/themeAndCompetition; 
www.tisdc.org/en/news/index.php

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Peder Stougaard | Plagátový muž z Aarhus

Bienále Brno (SBB) informuje o knize | Brno Biennale (BBA) informs about book:

P. Stougaard ve svém ateliéru v Aarhus


Peder STOUGAARD (1946) − meno dánskeho výtvarníka, maliara a kresliara je vo svete i u nás známe predovšetkým medzi grafickými dizajnérmi a najmä autormi plagátov. Je to pochopiteľné, lebo tento celoživotný a vášnivý zberateľ plagátov vybudoval z týchto artefaktov zbierku, ktorej sa sotva dá konkurovať. Položil tým základ inštitúcie, za ktorú bojoval dlhé roky, a ktorá je celosvetovo známa ako DANSK PLAKATMUSEUM v meste Aarhus, kde Peder žije. V súčasnosti má múzeum vo svojom depozite do 400 000 plagátov zo 126 krajín sveta a je to najrozsiahlejšia zbierka svojho druhu na svete. Je neuveriteľné, že ju vytvoril jediný človek. Mimoriadny životný príbeh, vytrvalé úsilie i obdivuhodné výsledky Pedera Stougaarda sa stali námetom pre knižné spracovanie, na ktoré sa podujala dánska teoretička umenia a umelecká manažérka Mgr. art. Lise Seisboll. Výsledkom jej výskumu je rozsiahla publikácia „PLAKATMANDEN“, ktorá vyšla v týchto dňoch. Knihu mi poslal jej protagonista Peder Stougaard, a pretože je zaujímavá vo viacerých smeroch aj pre členov SBB, priblížim ju pár slovami.

Obálka knihy


Kniha je rozmerov 21,5 x 28 cm, má 240 strán a vynikajúcu technickú kvalitu: plnofarebnú ofsetovú tlač na výbornom papieri aj perfektné knihárske spracovanie – je to pekný knižný artefakt. Obsahovo je kniha veľmi bohatá ako dramatický a udalosťami nabitý život Pedera Stougaarda. V dvanástich kapitolách sa zrkadlí jeho osobná i tvorivá cesta; nachádzame tu históriu plagátových zbierok; ťažký no trpezlivý boj o jeho Dansk Plakatmuseum; podrobné popisy mnohých výstav ktoré organizoval; profily dánskych i svetových dizajnérov, ktorí sa prezentovali v Dansk Plakatmuseum i citácie odborníkov, ale aj samotného Stougaarda. Pre nás je zaujímavý jeho názor, že veľmi inšpiratívnym na jeho ceste bolo plagátové umenie z východnej Európy a práve pri návštevách Slovenska a Bienále Brno (1998) dostal najintenzívnejšie impulzy pre svoju ďalšiu činnosť. V knihe sú dve podkapitoly venované samostatnej výstave slovenských autorov „Plakater fra Slovakiet: Choma, Junek, Longauer“ usporiadanej v r. 1998 v Dansk Plakatmuseum v Aarhus a výstave „Tjekkiske og Slovakiske plakater 1993−2003“, ktorú v dánskom kúpeľnom centre Silkeborg Bad otváral v r. 2003 Jan Rajlich jr. a potom bola prezentovaná v Bratislave a Prahe. Okrem už spomenutých autorov Jana Rajlicha, Dušana Juneka,  Ľubomíra Longauera, je v jednotlivých kapitolách publikovaná tvorba ďalších členov nášho SBB: S. Fukudu, J. Machada, U. Loescha, S. Chwasta, I. Orosza… 
Prezentácia knihy PLAKATMANDEN prebehla 5. marca 2022 v KunstHall Aarhus, kde je súčasne aj rovnomenná výstava plagátov zahraničných autorov a P. Stougaarda, ktorá potrvá do 3. apríla 2022. Kto má záujem o knihu pošlite svoju objednávku e-mailom na adresu forlag@fp3.dk vrátane vášho mena, adresy a e-mailovej adresy.
(ISBN knihy je 978-87-89232-48-5.)
Dušan Junek

Výstava PLAKATMANDEN v KunstHall
Peder na prezentaci své knihy
P. Stougaard na vystavě PLAKATMANDEN v KunstHall v Aarhus
Dvoustrana s polskými plakáty
Dvoustrana s plakáty Dána P. Arnoldiho
Dvoustrana s plakáty D. Juneka, Ľ. Longauera a S. Chwasta
Dvoustrana s plakáty D. Juneka a J. Rajlicha ml.
Z výstavy PLAKATMANDEN

 

Dansk Plakatmuseum v Aarhus

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Ukrajinští grafici Vitaly Shostya a Vladimir Lesnyak čestnými členy SBB

Bienále Brno (SBB) informuje | Brno Biennale (BBA) informs:
Dnešního dne se Řídící výbor SBB rozhodl jmenovat dva naše ukrajinské kolegy čestnými členy SBB jako symbolický akt naší morální podpory současnou putinovskou agresí těžce zkoušenému lidu Ukrajiny.

Profesor Vitaly Shostya (Vitalij Šosťa) z Kyjeva je nám znám jednak z mnoha účastí na Bienále Brno v 70.−90. letech, několikrát i osobně, a jednak jako vynikající grafický designér a pedagog na Národní akademii výtvarných umění a architektury v Kyjevě, kde stále vede svoji Katedru grafického designu. Letošek je navíc rokem jeho osmdesátin (nar. 22. 4. 1942).

Profesor Vladimir Lesnyak (Vladimir Lesnjak) je rovněž známý ukrajinský grafik a pedagog − vedoucí katedry grafického designu na Charkovské státní akademii umění a designu, která je mj. také spjatá s organizováním mezinárodního Trienále ekologického plakátu 4-yj Blok. Účastnil se v roce 2020 i naší mezinárodní akce Hommage: Jan Rajlich 100. Čestné členství SBB je mu uděleno právě dnes − 4. 3. 2022 − v den jeho 73. narozenin.
Vážíme si výtvarného díla, kterým se naši oba ukrajinští kolegové zapsali do rozvoje oboru grafický design na Ukrajině na přelomu 20. a 21. století. Vážíme si i jejich celoživotní pedagogické činnosti, kterou vychovali mnoho desítek svých následníků − ukrajinských grafických designérů. Doufejme a přejme si, aby co nejdříve utichly zbraně a svět míru a přátelství opět zavládl i na Ukrajině…  Svět bude jiný, ale lidé jsou stále stejní….

Z akademického atelieru grafického designu profesora Vitalije Šosti několik studentských plakátů k současné situaci:

Tam za cizími životy, zpět bez svého života
Už nikdy více bratry
Dobrovolnické hnutí
Kamuflovaná lež


Vladimir Lesnjak také nyní vytvořil plakaty s protiruskoputinovskou tematikou:

Válka pokračuje, spojme se! Pohanští Rusové nás zabíjejí, „hodní“ mlčí
Chtějí Rusové válku?
Chtějí Rusové válku?
A kdy bude svržen čekista č. 2?


Oba ocenění kolegové byli o udělení čestného člensví SBB informování online elektronickou komunikací, která na Ukrajině i přes současný válečný stav funguje, a obratem vyjádřili své díky z reakce Vitalije Šosti: Jsem dojat podporou kolegů v této pro Ukrajinu klíčové době. Děláme vše pro to, abychom posílili naši víru ve společné vítězství dobra, svobody a důstojnosti. 

Vitalij Šosťa (třetí zleva) na zahájení výstavy Jana Rajlicha ml. (zcela vpravo) v rámci Trienále 4-yj Blok v Charkově v roce 1997, uprostřed po levici Vitalije je Oleg Veklenko, zakladatel a prezident Trienále

 

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE

Plotěná s Nocí osvícenců v Týně

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs on exhibition:
Výstava Marie Plotěné s názvem Noc osvícenců, která byla 21. 1.– 25. 2. 2022 otevřena v Městské galerii v Týně nad Vltavou, je prodloužena o 14 dní.
K výstavě galerie uvádí, že „Marie Plotěná, dáma karikatury a kresleného humoru (…) navazuje na loňskou sezonu věnovanou humoru, satiře a karikatuře, kdy se autorka účastnila Sympozia drobné grafiky a navazující výstavy EXPO Týn 2021. (…) Její kreslený humor byl publikován u nás i v zahraničí a získala za něj řadu ocenění. Ceny obdržela i za svou malířskou tvorbu, čerstvě je nositelkou Ceny města Brna 2020 v oboru výtvarného umění a designu. Vtip kreseb Marie Plotěné je založen na absurdních situacích reality světa i chování lidí v něm, často i na mnohovýznamovosti slov nebo na jejich doslovné interpretaci. Její kresby jsou charakteristické stylizovanou konturou předmětů a figur. Pracuje s čistou linií, popř. koloruje, dnes již většinou v počítači. Marii Plotěnou představujeme v Týně nad Vltavou především jako kreslířku Božího slova a humoru. Vstupní místnost lemuje pás perokreseb z většiny vytvořených během posledního roku. Poprvé se představují širší veřejnosti, neboť byly původně vytvořeny jako ilustrace do zpravodaje křesťanské komunity. Ilustrované texty je možno si zobrazit pomocí QR kódů. Hlavní galerijní prostor lemují autorčiny vizuální interpretace biblických přísloví, žalmů, apoštolských listů apod. První kresby z tohoto cyklu začaly vznikat v osmdesátých letech minulého století. Duchovní témata zpracovává Marie Plotěná s lehkostí, nadsázkou a vtipem, stejně jako kreslený humor, jehož výběr doplňuje zbylou část prostoru. Mnohé z prezentovaných vtipů doslova obletěly svět.
Zvláštním akcentem výstavy je pastel v průchozí místnosti, jenž propůjčil název výstavě. Je vytvořen autorskou technikou drásaného pastelu (vznikl v r. 2019). Postavy na obraze spolu nekomunikují, zmateně bloudí tmou upřeně hledíce do displejů svých mobilů. Autorčin ironický povzdech nad současnou dobou však nemusíme vnímat jenom negativně, koneckonců i samotná výstava je dokladem toho, že skrze nejmodernější technologie proudí i Dobré zprávy.“
Z vernisáže 21. 1. 2022 níže několik záběrů od Miroslava Bžocha, Vladimíra Plotěného a Karla Aubrechta. Autorka k fotografiím z vernisáže podotýká: „Hlavní obraz po kterém výstava dostala název, ale na fotkách není. Večerní osvětlení pro jeho focení nebylo příznivé. Na jednom snímku je se mnou zachycen i Karel Aubrecht a můj spolužák Ladislav Hodný, který v Týně bydlí a je tam všeobecně  uznávanou výtvarnou celebritou. Na vernisáži zazpíval sbor, který má název Aleluja. Atmosféra celého večera byla nad mé očekávání překvapivě příjemná až krásná. Snad to nebyla poslední krásná atmosféra, kterou jsme zatím v míru prožili.“


KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE