Bienále Brno (SBB) informuje o akci/výstavě | Brno Biennale (BBA) informs about event:/exhibition Taiwan Poster Designers Association (TPDA) letos ve spolupráci s Kun Shan University, Department of Visual Communication Design – Print Media Lab, opět pořádá mezinárodní výstavu plakátů, tentokrát na téma Love/Peace.
Letos byly na výstavu selektováni tchajwanští členové TPDA, kteří se zúčastnili soutěžní akce International Taiwan Postar Award a jednak jsou osobně pozváni vybraní designéři plakátu z různých zemí světa. Díky spolupráci mezi TPDA a SBB, bývá pozváno i několik členů SBB.
Návrhy plakátů byly shromažďovány do konce listopadu 2018 a výběr domácích účastníku proběhl začátkem prosince. Výstava samotná se tentokrát nekonala v Tchajpeji ale na jihu ostrova v Kaohsiungu – K2 Square, Taiwan Academia Industry Consortium. Je otevřena 13.>25. 12. 2018. Slavnostní shromáždění na výstavě se uskuteční v neděli 22. 12. 2018.
Info: http://www.taiwanposter.com/;https://www.facebook.com/TW.Postar/
Fotografie z akce je možno stáhnou z:https://reurl.cc/6Zpqb
a https://reurl.cc/A7E33
Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs about exhibition: „Pro každého něco z Brna“ Výstava plakátů z kulturního a společenského života Brna 50. až 80. let XX. století Kolekce vystavených plakátů ze sbírky plakátů Terryho ponožky v Praze kurátora Pavla Rajčana představuje divákům univerzitního kina Scala ukázky ze společenského, kulturního, sportovního a výstavního života Brna v rozmezí let 1954 až 1983.
Významnou část tvoří plakáty vzniklé při příležitosti Mezinárodního veletrhu v Brně (Adolf Pražský, Svatopluk Žampa, Vladimír Bernard Růžička, Miroslav Holek) umně pracující s logotypem brněnského veletrhu a abstraktními geometrickými znaky. Tři plakáty se vracejí do minulosti legendární Velké ceny Československa – Mezinárodního závodu motocyklů (1954, 1955, 1958) a připomínají dvojici známých tvůrce „motoplakátů“ Vladimíra Valentu a Vladimíra Bidla.
Výstava připomíná i práce dvou velmi významných brněnských grafických designérů Jiřího Hadlače a Jana Rajlicha st.
V roce 1964 uspořádala Moravská galerie v Brně první československou přehlídku plakátu a propagační grafiky (Bienále užité grafiky) a právě Jiří Hadlač k ní vytvořil doprovodný plakát. Dále je Hadlač na výstavě zastoupen dvěma plakáty k hudebním událostem v Brně (Sborový festival a 18. Mezinárodní hudební festival). Jan Rajlich st. (1920-2016) iniciátor a neúnavný propagátor užité grafiky, zakladatel brněnského bienále a průkopník grafického designu a vizuální kultury je na výstavě zastoupen hned pěti plakáty. Fenomén sběratelství poštovních známek převedl do plakátu z roku 1966. Lapidární minimalistickou zkratkou představil planetárium Mikuláše Koperníka a dekorativní malbou pak výstavu Proměny odívání, která proběhla v Moravské galerii v roce 1973. (z tiskové zprávy k výstavě)
⇒Pro každého něco z Brna Foyer Univerzitního kina Scala Brno
12. 12.2018>12. 3. 2019
Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs about exhibition: Pokud se do 24. února 2019 dostanete do Tchajpeje TW, tak doporučujeme zhlédnout rozsáhlou přehlídku českého a slovenského grafického designu „100yrs of Czech and Slovak Graphic Design“ z let 1918-2018 v TaiwanDesignMuseum Taipei.
Výstava zahrnuje jak přereprodukované plakátové formáty afiší, pozvánek, časopisů a písmových souborů, tak i komorní formáty časopisů, letáků, piktografických infosystémů, pozvánek a různých zmenšených artefaktů, některé i v originálech, dá se říci, že od Muchy a Sutnara až po současnost.
Z členů SBB jsou na výstavě zastoupeni např. Čestmír Pechr, Jan Rajlich ml., Jan Rajlich st., Jiří Rathouský, Vladislav Rostoka, Jan Solpera, Jaroslav Sůra, Jiří Šalamoun, Karel Teissig, Zdeněk Ziegler…
V sobotu 1. 12. 2018 měla v TaiwanDesignMuseum přednášku k výstavě PhDr. Marta Sylvestrová z Moravské galerie v Brně, jež se na přípravě výstavy podílela. Proto je část přehlídky věnována i Bienále Brno a Moravské galérii.
Výstava začala 16. 10. 2018 a skončí 24. 2. 2019.
Bienále Brno (SBB) informuje o slavnostním udílení cen mezinárodní studentské soutěži / Brno Biennale (BBA) informs about the international students competition award ceremony:
11. ročník mezinárodní prestižní designérská soutěž Taiwan International Student Design Competition TISDC 2018 byl ve znamení dalších rekordů. Přihlášeno bylo přes 21 000 prací studentů z celého světa! Jde tedy nejen obsahem, ale i rozsahem o největší studentskou soutěž designu na světě.
Rovněž počet spolupracujících mezinárodních organizací byl zvýšen z 16 na 21.
Sdružení Bienále Brno spolupracuje s TISDC od počátku tj. od roku 2008 – iniciátorem a programovým ředitelem soutěže TISDC je čestný člen SBB (a čerstvý šedesátník) prof. Apex Lin Pang-
-Soong.
Práce letošní mezinárodní poroty pro kategorii vizuální design se zúčastnil v říjnu Andrej Haščák (viz jeho samostatná reportáž) a vyhlášení cen koncem listopadu předseda SBB Jan Rajlich.
Stejně jako předchozí 3 roky bylo udílení cen spojeno s 3denním designérským maratónem „2018 Global Talent Design Festival“ (New Horizon Taipei, 28.−30. 11. 2018), který zahrnoval přednáškové akce, Global Design Summit zúčastněných 21 organizací a organizátorů (iSee Taiwan Foundation a Sayling Wen Foundation), Service Design Workshop s 70 oceněnými studenty a dále i exkurzi do přilehlého Songhshan Cultural and Creative Parku, kde je umístěno i Taiwan Design Museum a kde se odehrál pro 21 zahraničních reprezentantů i krátký kurz čínské kaligrafie a seznámení s tradicí pití čaje na Tchajwanu… Vše bylo samozřejmě zakončeno 3hodinovým ceremoniálem udílení cen.
V soutěži TISDC bylo uděleno celkem přes 70 cen a čestných uznání v kategoriích vizuální/grafický design, produktový design, digitální animace a nové kategorii „service design“.
Mezinárodní cenu SBB, která byla organizátory dotovaná částkou 100 000 tchajwanských dolarů (tj. asi 70 000 Kč) předal 30. 11. 2018 v kongresovém sále centra New Horizon v Tchaj-peji Jan Rajlich čínské studentce Yi-Xi Liu z Guangxi CN za sérii plakátů, viz foto.
Potěšitelné je, že jednu z hlavních mezinárodních cen převzala i česká studentka Tereza Vacková z ČVUT Praha, která se zúčastnila svým projektem v kategorii produktový design (cenu německé Rady pro design/Rat für Formgebung jí předávala Janine Wunder z hessenského design centra) a jedno z čestných uznání v téže kategorii obdržela slovenská studentka Tamara Szomolányiová z STU Bratislava.
Obrazová reportáž zde – popisky snad budou brzy následovat, jen chvilku strpení!!!…
Jan Rajlich a Apex LinPrezentace Jana Rajlicha
Kaligrafický workshop – Apex Lin a Don ChenSeminář Global Design Talent