22 Colorado International Invitational Poster Exhibition | CSU Fort Collins

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě/akci | Brno Biennale (BBA) informs about the exhibition/event
The 22nd biennial Colorado International Invitational Poster Exhibition (22. bienále CIIPE) je série výstav a akcí, na kterých se představují nejuznávanější světoví umělci a designéři plakátů.
CIIPE, které pořádá Katedra umění a dějin umění Colorado State University ve Fort Collins US, je jednou z mála mezinárodních výstav plakátů na pozvání na světě. Tato oblíbená událost umožňuje komunitám severního Colorada zažít na vlastní kůži to nejlepší, co svět plakátů nabízí.
CIIPE byla spoluzaložena v roce 1979 Katedrou umění na CSU s profesory designéry Philem Risbeckem a Johnem Sorbiem a umělcem ze Severního Colorada Bobem Coontsem. Cílem bylo přivést mezinárodní publikum do severního Colorada. Od svého vzniku si získalo CIIPE velkou prestiž a celosvětový význam. V současnosti stojí v čele CIIPE tři art directoři Jason Frazier, John Gravdahl a Roberto Muntoreanu. 
Akce je tradičně výhradně na pozvání a každý účastník může poslat na výstavu dva plakáty (ve 2 výtiscích) z posledních 2 let.
K současnému ročníku uvedl Jason Frazier: „CIIPE se vrátilo letos na podzim 2022 poté, co přeskočilo jeden rok, který by byl naším pravidelným rokem [2021]. Jedná se o jednu z našich v poslední době větších výstav, při které bylo instalováno 159 plakátů od více než 80 designérů z celého světa — v galeriích Curfman a Hatton Galleries v kampusu CSU. Čestný laureát a porotce Apex Lin měl navíc po své prezentaci výstavu v muzeu Allicar. V Richardson Design Center se konala retrospektivní výstava spoluzakladatele CIIPE Boba Coontse, která vyzdvihla jeho dlouhou a významnou kariéru, včetně renomované série 26 plakátů pro program American West na CSU.“
Hlavní výstava 22 CIIPE je otevřena 22. 9.>4. 11. 2022 v Curfman Gallery a Hatton Gallery, Visual Arts Building, CSU Fort Collins.
Vedle hlavní výstavy Muzeum umění Gregoryho Allicara na CSU každoročně vyzdvihuje práci vybraného laureáta CIIPE. Jako letošní hlavní umělec — čestný laureát — byl pozván tchajwanský designér Apex Lin, který se představil uměleckou přednáškou v University Center of the Arts a samostatnou výstavou Works on Paper v muzejní galerii. Apex Lin si za své plakáty získal celosvětové uznání a je zodpovědný za vizuální identity největších tchajwanských společností.
Kromě toho proběhla také retrospektivní výstava plakátů pro program CSU American West od spoluzakladatele a emeritního ředitele CIIPE Boba Coontse. Program Americký západ se již téměř 50 let zaměřuje na historii a kulturu západu USA.
Na vernisáži 22. 9. 2022, Apex Lin (čestný laureát, jenž na CIIPE nahrazuje jury) oznámil vybrané oceněné autory: 3 hlavní ceny získali Miroslaw Adamczyk PL, Stephan Bundi CH a Leo Lin TW (viz obr.), čestná uznání Michel Bouvet FR, Kari Piippo FI a Mehdi Saeedi IR.
Doprovodná výstava „CIIPE Honor Laureate: Apex Lin“ se koná 21. 9.>18. 12. 2022 v Gregory Allicar Museum of Art, UCA.
Info viz: https://art.colostate.edu/events/ciipe-2022/ 

Stránka z katalogu s plakáty J. Rajlicha ml.

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..