Václav Houf sedmdesátiletý

Bienále Brno (SBB) blahopřeje k jubileu | Brno Biennale (BBA) congratulates to jubilee:
Mgr. Václav Houf je třetím známým brněnským grafikem-
-designérem (po Jiřím Eliškovi a Borisi Myslivečkovi), jež dosáhl v poslední době na sedmdesátku. Stalo se tak právě dnes, 30. 3. 2019.

Povinnou školní docházku absolvoval na ZDŠ Slovanské náměstí 
v letech 1955−1964. Poté vystudoval Střední průmyslovou školu textilní v Brně, obor textilní design, a Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita).
Po ukončení studia vedl výtvarné studio mladých MPVU při Domě umění města Brna, kde začal pracovat jako grafik. Od roku 1979 byl ve svobodném povolání.
Spolupracoval s řadou nakladatelství (Blok, Albatros, Kruh, Doplněk, Melantrich, Ave, Mladá fronta), divadel (Radost, Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Večerní Brno, Národní divadlo v Brně), institucí (Moravská galerie, Dům umění, Ústav památkové péče, Filmový klub Brno, Design centrum ČR, Československá televize, Český rozhlas, Etnologický ústav AV ČR, Muzeum Brněnska, Masarykova univerzita Brno) i soukromých společností (OK Pyrus, Synerga, Erding atd.).
Od r. 1990 devět let vyučoval na oddělení užité grafiky SŠUŘ Brno a poté 15 let vedl Ateliér grafického designu na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického 
v Brně.
Jeho práce jsou zastoupeny například v Kupferstick Kabinet v Lipsku, archivech mezinárodních bienále (Varšava, Bělehrad, Lublaň, Gabrovo), Moravské galerii v Brně,  v archívu Divadelního oddělení Moravského zemského muzea, Muzea města Brna a v řadě  soukromých sbírek v zahraničí.
Uspořádal kolem 30 samostatných výstav, zúčastnil se více než 160 výstav skupinových, absolvoval 8 symposií a získal 32 cen zejména za plakáty.
Nyní stále navrhuje grafické úpravy knih, ilustruje, občas řeší scénografie výstav.
Ve své volné tvorbě řeší především otázku Who is who.


Václav Houf CZ

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Ááách! – Československý filmový plakát | Opava

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs on exhibition:
Československý filmový plakát 60.-70. let ze sbírky plakátů Terryho ponožky, Dům umění v Opavě, 22. 3.>16. 6. 2019

Aáách – Československý filmový plakát 60.–70. let
Výstava představuje 200 autorských výtvarných plakátů, které vytvořili přední českoslovenští výtvarníci v rozmezí let 1960–1979 pro Ústřední půjčovnu filmů v Praze.
Návrhům filmových plakátů se v těch letech věnovali významní českoslovenští výtvarníci. Díky specifické atmosféře v tehdejším Československu, kdy takřka neexistovala komerční reklama ani trh, mohly vznikat filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé plakátové produkce, jež existovala v ostatních zemích Evropy (kromě Polska, kde tradice autorských filmových plakátů požívala podobně privilegovaného postavení jako v Československu).
V západní Evropě a v USA okupoval výlepové plochy a vitríny kin hlavně komerční, hollywoodský plakát, propagující především tváře herců; plakát výhradně ilustrativní a popisný. Výtvarníci v těchto zemích se mohli svobodně věnovat své volné tvorbě, vystavovat ji, svá díla prodávat, a neměli tak potřebu a důvod hledat své uplatnění na poli užitého umění a plakátu. Producenti a distributoři filmů výtvarníky neoslovovali a výrobu plakátů zadávali především reklamním studiím, jež jako na běžícím pásu produkovala unifikované, neosobní a snadno zaměnitelné plakáty.
Českoslovenští výtvarníci nemuseli za každou cenu na plakátech znázorňovat tváře herců a naopak mohli do svých výtvarných návrhů transformovat jazyk své volné tvorby, mnohdy inspirovaný v té době novými uměleckými směry, jako byly pop art, lettrismus, český informel a další. Z existenčních důvodů (zmiňovaná neexistence trhu s uměním a nemožnost výstav) se plakátové tvorbě, ale i další práci na poli užitého umění (obálky knih, ilustrace apod.), věnovali nejvýznamnější výtvarní umělci té doby, pro něž představovala práce na poli užitého umění jednu z mála možností obživy.
I z tohoto důvodu, že se jednalo o nejtalentovanější tvůrce české výtvarné scény, dosáhl československý filmový plakát takovýchto kvalit, které byly v následných letech opakovaně oceněny na mnoha mezinárodních soutěžích. Československý filmový plakát se tak spolu s plakátem polským stal legendou na poli užitého umění v celoevropském měřítku.
Výstava v Domě umění v Opavě  představuje soubor přibližně 200 filmových plakátů. Ten je rozdělen do čtyř základních skupin.
V ambitu a oratoři najdete Profily jednotlivých výtvarníků. V 1. patře sloupové síně budou představeny plakáty k slavné Československé nové vlně a plakáty k Československým kultovním filmům. Čtvrtou skupinu tvoří Plakáty k zahraničním filmům, které byly uváděny v československých kinech v 60. a 70. letech a které můžete přehlédnout v 2. patře sloupové síně.
Autoři plakátů:
Jiří Balcar, Bedřich Dlouhý, Jaroslav Fišer, Josef Flejšar, Richard Fremund, Milan Grygar, Jiří Hilmar, Zdeněk Kaplan, Jan Kubíček,  Karel Machálek, Zdeněk Palcr, Olga Poláčková Vyleťalová, Miloš Reindl, W. A. Schlosser, Jiří Svoboda, Jiří Šalamoun, Břetislav Šebek, Karel Teissig, Kája Saudek, Vladimír Tesař, Karel Vaca, Josef Vyleťal, Zdeněk Ziegler.
Text: Pavel Rajčan, Terryho ponožky
Pozn.: tučně jsou vyznačení členové SBB.


KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Bubeník v Trojce

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs about exhibition:
Výstava maleb Josefa Bubeníka: „Abychom to trochu osvětlili“ je ke zhlédnutí v Kavárně TROJKA — Dům Pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno, 7. 3.— 4. 4. 2019.
Vernisáž 6. 3. 2019 v 18 h uvedl Pavel Baďura, s proslovem vystoupil prof. Petr Oslzlý, rektor JAMU, a v krystalovém rytmu zahrál na kytaru a LOOP a zazpíval Martin Kudlička-Kudla.

Z pozvánky na výstavu

J. Bubeník je brněnský rodák (nar. 1965), vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity a považuje se i za žáka Petra Skácela a Jana Wolfa. Je členem surrealistické skupiny Stir Up (od 2000), Spolku výtvarných umělců Vysočiny (od 2008) a Sdružení Bienále Brno (od 2008). 20 let působí jako grafický designér a typograf Centra experimentálního divadla v Brně.
Autor má od roku 1987 na svém kontě 33 samostatných výstav, v roce 2018 vystavoval „Krystalové rezonance“ v Galerii Platinium Brno a v České spořitelně Brno. Výstava „Abychom to trochu osvětlili“ je autorovou první letošní výstavou.
Více info viz http://www.bubenik.net/

Z vernisáže:

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Pavel Sova / 2 x 40 = 80

Bienále Brno (SBB) blahopřeje k jubileu | Brno Biennale (BBA) congratulates to jubilee:


Čestný člen SBB Paul Ibou (v českém překladu Pavel Sova) se 7. 3. 2019 dožívá 80 let. Blahopřejeme!
Jubilantovi v den jeho osmdesátin na slavnostním shromáždění za účasti ministra a guvernéra předala diplom čestného občanství rodného města Zoersel BE starostka Liesbeth Verstrekenová. Od roku 2013 po 30letém obývání vodního zámku Kasteel Hof van Lyere (Zandhoven BE) Paul Ibou opět žije ve svém rodišti, ovšem sídlem jeho výtvarného studia „vzw atelier“ (neb je stále obdivuhodně výtvarně aktivní) je nedaleký  Pulderbos Zandhoven.

K jubileu Paula Iboua jsou letos vydávány 4 autorovy knihy:
⇒Paul Ibou:1001 Owls (1001 sov), 224 stran, 25€
⇒Christophe De Pelsemaker & Paul Ibou: Letters as Symbols,
International collection of lettermarks (Písmena jako symboly), 320 stran, 40€, obsahuje 306 iniciálových značek od různých autorů, najdeme zde i značku Bienále Brno od Jiřího Hadlače, viz obr. níže
⇒Paul Ibou: Activa 80, Fifty Years Creativity Worldwide, 320 stran (50 let tvůrčích aktivit po celém světě, v přípravě)
⇒Paul Ibou: Half a century connection with China (půl století spojení s Čínou, v přípravě)
Vydané knihy viz Stockmans-artbooks <www.stockmansartbooks>

Paul Ibou byl také několikrát v 90. letech 20. stol. hostem brněnského bienále, kde vystupoval na sympoziu a vystavoval. Zúčastnil se v Brně i jednání koordinačního výboru IBCC (International Biennales Coordinating Committee) a stal se ambasadorem (corresponding member) IBCC – viz foto z r. 1994 (na kterém je zachycen i se svou ženu Liliane Staalovou BE, dále jsou vidět zleva Sergej Serov RU, Mirka Pluháčková CZ, Ula Aaartomaa FI, Phil Risbeck US, Guy A. Schockaert BE a zakrytý John Gravdahl US).
9999

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Plakát Jana Rajlicha na Melbourne Design Week

Bienále Brno (SBB) informuje o výstavě | Brno Biennale (BBA) informs about the exhibition:

Asociace Poster Territory z Kalifornie uspořádala v rámci Melbourne Design Week výstavu na téma láska s názvem A world according to love.
Výstava je zaměřena na úlohu lásky a ženy v politice. Výstava má připomínat to, že „neexistují političky − ženy, které by se staly tyrankami nebo diktátorkami, nebo které začínají války nebo podněcují krveprolití. Možná je tomu tak v samotné ženské povaze − snaze dát život a ne ho brát, vychovávat spíše než ničit
a chránit než škodit”.
Spolupořadatelem této výstavy je Asociace grafických designérů 4. Blok v Charkově UA (obdoba našeho SBB). Kurátorka výstavy, kterou je Dr. Olga Severina z Kalifornie, na výstavu vybrala 55 plakátů z archivu 4. Bloku v Charkově, mj. i plakát Jana Rajlicha ml., který vytvořil pro charkovské trienále ekologického plakátu 4. Blok na jaře 2018 .
Výstava plakátů A world according to love je otevřena v The Gordon Gallery, 2 Fenwick St, Geelong VIC 3220, AU,
14.>24. 3. 2019.
Více informací viz
http://www.posterterritory.com/   
thegordon.edu.au

Plakát Jana Rajlicha Peace / Hope / Love (vlevo)

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE