Mikrosvěty Jana Rajlicha mladšího

Bienále Brno (SBB) informuje  o knihách | Brno Biennale (BBA) informs about  books
Sdružení Bienále Brno je spoluvydavatelem dvou publikací, které vyšly v letošním roce 2020, roce kulatých narozenin Jana Rajlicha ml., a které obě zredigoval autor ve vlastní grafické úpravě.

Jan Rajlich Jr.: Plakát / Poster, obálka

Jan Rajlich Jr. / Plakát / Poster, 2 
Knížka „Jan Rajlich Jr. / Plakát / Poster, 2“ je malou monografií plakátové tvorby brněnského grafika Jana Rajlicha mladšího (nar. 1950), která vychází 10. 6. 2020 u příležitosti jeho 70. narozenin a jeho výstav k tomuto jubileu v Brně, Vyškově, Praze, Českém Těšíně, Žilině a ve Zlíně. Obsahem je výběr kulturních a společenských plakátů z posledních 20 let, které byly z velké části autorovou reakcí na různé mezinárodní výzvy a plakátové akce a byly tak vystavovány po celém světě. Tvůrčí rukopis autorských plakátů Jana Rajlicha ml. je rozpoznatelný a pro autora typický svou drobnopisnou kresbou výjevů a vesměs automaticky tvořených textů mnohdy nonsensového charakteru.
Obrazová část je doplněna několika krátkými citacemi z textů k autorově tvorbě publikovaných v posledních letech (Vít Jakubíček, Jiří Hlušička, Jan Rajlich ml., Jan Rajlich st., Bohumil Hlaváček, Filip Krutek a Jan Tomandl) a stručnou českou a anglickou biografií.
Knížka volně navazuje na obdobně pojatou autorovu monografii „Jan Rajlich Jr. / Plakát / Poster“, kterou Sdružení Bienále Brno vydalo v roce 2001. Kniha vychází s finanční podporou statutárního města Brna.
Počet ilustrací: 105, rozměr: 160 × 160 mm, počet stran: 64. Vydalo Sdružení Bienále Brno, ISBN 978-80-86830-32-2, spoluvydavatelem je Miroslav Klepáček – Sursum Tišnov, ISBN 978-80-7323-350-1. 
Doporučená prodejní cena: 120 Kč.

Jan Rajlich ml.: Maikrosvět, obálka

Jan Rajlich ml. Maikrosvět 
plakáty / grafika, posters / graphics
Výtvarná monografie Jana Rajlicha ml., absolventa architektury na Fakultě stavební VUT Brno a dlouholetého docenta designu na Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT Brno, mapuje 66 let jeho tvorby. V knize na 224 stranách velkého formátu (248 × 335 mm) jsou představeny v chronologickém sledu všechny polohy jeho uměleckého projevu – od dětské kresby přes kresby a malby, počítačovou grafiku a serigrafie po grafický design. Monografie je však zejména zaměřena na Rajlichovy autorské plakáty od 70. let 20. století do současnosti.
Typickou součástí mnohých autorových serigrafií a plakátů jsou rukopisné automatické nonsensové či absurdní dialogy, slova a věty, které jsou ve většině případů v monografii přepsány jako samostatné kratší i delší texty (je jich 34) u příslušných reprodukcí.
V knize jsou publikována nová i starší pojednání o autorově tvorbě od 17 autorů (mj. Karel Aubrecht, Jiří Hlušička, Ondřej Chrobák, Ludvík Kundera, Sergej Serov, Zdzislaw Schubert, Marta Sylvestrová…). Původní obšírné texty o Janu Rajlichovi ml. do monografie napsali umělečtí historici Dana Doricová ze Žiliny a Vít Jakubíček ze Zlína. Do knihy je začleněn i výběr z textů autora o designu, grafickém designu, o plakátu a typografii, včetně jeho habilitační přednášky z roku 1995. Publikace je dále vybavena podrobným životopisným přehledem, soupisem samostatných a kolektivních domácích i mezinárodních výstav a úplnou bibliografií, kterou zpracovala Alena Rajlichová.
Podstatnou částí monografie jsou ale obrázky – reprodukce a fotografie, kterých je celkem 548.          
Kniha vychází nákladem nakladatelství Vysokého učení technického v Brně VUTIUM v koedici se Sdružením Bienále Brno. V prodeji je od poloviny října za 720 Kč.

Ukázky dvoustran z monografie Jana Rajlicha ml. Maikrosvět

   

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..