Bienále Brno (SBB) informuje o knize | Brno Biennale (BBA) informs about book:
Známé nakladatelství umělecké literatury TASCHEN realizovalo grandiozní vydavatelský projekt. Vydalo kompletní historii grafického designu od r. 1890 po současnost.
The History of Graphic Design 1890−1959, Vol. 1 a The History of Graphic Design 1960−today, Vol. 2 je monumentální dvousvazkové dílo mimořádného významu. Autoři Jens Müller a Julius Weidemann (editor) s kolektivem spolupracovníků odvedli obdivuhodnou odbornou práci a výsledkem je jakási bible moderního designu, ve které jsou zpracovány dějiny oboru za dobu 128 let. V desetiletých úsecích zaznamenávají klíčové návrhy a průlomová díla, významná směřování a tvůrčí osobnosti, které vývoj ovlivnily.
Pro současníky je zajímavý zejména druhý díl projektu od r. 1960 do r. 2018, ve kterém je zařazena tvorba i některých českých a slovenských tvůrců, členů SBB a samozřejmě též zahraničních legend − čestných členů SBB. Z českých autorů se do této publikace o historii světového grafického designu vešli Jaroslav Sůra, Zdeněk Ziegler a Jan Solpera, mimo členy SBB jsou publikována ještě díla R. Vaňka, V. Ševčíka, J. Fišera, J. Chadimy a Studia Najbrt. Z českého pohledu tu ale některé klíčové osobnosti oboru jako např. Hlavsa, Rathouský, Seydl atd. chybí… Ze Slovenska mají svou tvorbou zápis ve světové historii pouze Dušan Junek a Vladislav Rostoka.
Vedle nich tu nacházíme plejádu čestných členů SBB: Henrion, Cieslewicz, Chwast, Nagai, Cato, Crouwel, Ibou, Chermayeff, Yokoo, Steiner, Fukuda, Katsui, Swierzy, Troxler, Beltrán, Loesch, Reisinger, Dheer, Majewski, Pedroza, Orosz, Taborda, Machado, Ahn Sang-Soo. A jsou zde samozřejmě další legendární tvůrci jako např. Warhol, Vasarely, Miró, Frutiger, Tomaszewski, Vignelli, Rand, Fletcher, Lenica a mnozí další.
Samotná fakta o publikaci jsou více jak výmluvná: obsahuje 3500 děl, je výjimečná i rozměrově (25,5 x 38 x 5 cm), má 480 stran a váží přes 4 kila. Publikace určená pro celosvětový trh je trojjazyčná − anglicky, francouzsky, německy.
Celý projekt vzbudil mimořádný ohlas a komentoval ho i světový tisk. The Wall Street Journal pod titulkem „Grafický design v průběhu časů“ uvádí: „Nejvíc vzrušující na grafickém designu je to, že přesně definuje vizuálního ducha doby. Toto mimořádné dílo dokumentuje nejvýznamnější změnu od ,klasické‘ tvorby k úplně nové éře digitálních technologií a s nimi související proměnu grafické produkce.“ Ohlas měla publikace i v The New York Times: „Jens Müller a spolupracovníci ambiciozně zaznamenali pro historii nejen technologický vývoj naší doby, ale zejména přesný obraz vizuality a estetiky našich časů.“
Dvousvazkové dílo je skvělým průvodcem dějinami moderní vizuální komunikace a je adresováno zájemcům, profesionálům a zejména mladým adeptům grafického designu a což je důležité, kvalitně zaplňuje mezeru v dosud neúplně zpracovaných dějinách tohoto rozsáhlého oboru lidské činnosti.
KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE