Bienále Brno?

Bienále Brno (SBB) informuje | Brno Biennale (BBA) informs :
„BIenále Brno“ je naší registrovanou ochrannou známkou SBB, která je už nějakou dobu jak MG, tak v současnosti různými kulturními aktivisty zneužívána.
Jak už jsme informovali, Moravské galerie v Brně vydala na jaře 2022, překvapivou zprávu o zrušení Mezinárodního bienále grafického designu Brno a jeho nahrazení nespecifikovanou webovou platformou… MG tento podivný, byť některými očekávaný krok odůvodňuje zejména nedostatečnými financemi (což pro zasvěcené je bohužel i úsměvné, protože ze srovnatelných akcí např. v zahraničí se ví, že Bienále by šlo zorganizovat a to včetně katalogu a sympozia i za podstatně méně než čtvrtinu dosavadního „nedostatečného“ rozpočtu, který na Bienále MG naposledy měla), negativní roli však celkem pochopitelně hraje částečně také aktuální mezinárodní situace daná válkou na Ukrajině nepřející mírové globální soutěži. A z kuolárů se dál proslýchá, že jedním z důvodů rovněž mohou být v posledních cca 6 letech různé webové a mediální kontroverzní výstupy směrem k MG od některých osob spojených s MG a Bienále v nedávné minulosti (to naznačil nyní ostatně šéfkurátor MG v jednom ze svých internetových rozhovorů).
Za SBB jsme už před několika měsíci uvedli, že „zrušení otevřené soutěže a reálné fyzické výstavy Bienále a jejich údajné nahrazení online platformou je  pro odbornou veřejnost i náštěvníky galerie určitě nepřijatelným pošlapáním vybudované už takřka 60leté tradice. Nicméně oficiální vyjádření za SBB vydáme až po konfrontaci se všemi detaily a s objektivní situací kolem Bienále Brno i seznámením se (snad) s reakcí Ministerstva kultury ČR jako zřizovatele MG a pochopitelně také města Brna, které by takto po odpisu Velké ceny  ČR ztratilo další významnou mezinárodní akci.“
Celkem nic se však zatím nestalo, ministerstvo i město mlčí, politici mají jiné „starosti“. Ale vlastně ano — skupina kolem lidí spojených s některými bývalými ročníky Bienále jednak zorganizovala za přispění dalších kolegyň a kolegů „petici na záchranu Bienále Brno“ (BB=SBB?) určenou Ministerstvu kultury a Moravské galerii (petice běží od konce května a k 17. 6. 2022 měla 2 163 podpisů, viz change.org/bienale-brno).
A dále v sobotu 25. 6. zorganizivali v Praze na půdě UMPRUM v Mikulandské ul. 5 veřejné setkání k Bienále Brno s referáty o historii a diskuzí k budoucnosti Bienále. Podrobnosti k programu této akce byly zveřejněny na https://brnobienale.org/ (tedy stránce, kterou organizátoři po asi 6 letech bez souhlasu MG či SBB obnovili k uvedené petici a mediálním ohlasům na záměr zrušení Bienále…).
Za dva roky v roce 2024 to bude 60 let od prvního Bienále Brno založeného Janem Rajlichem st. a Jiřím Hlušičkou. Bude co slavit?

KONEC PŘÍSPĚVKU | END OF THE MESSAGE


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..